KıbrısManşet

Fon bütçe açığına yem olacak


Hükümet, Yerli İstihdam Teşvik Fonu’nda biriken 300 milyon TL’nin kullanım yetkisinin Bakanlar Kurulu’na verilmesi için düğmeye bastı. Yasa değişikliğinin seçim yasaklarından önce yapılması hedefleniyor

AMACI DIŞINDA KULLANILACAK: Yerli İstihdam Teşvik Fonu, İhtiyat Sandığı Yasası çerçevesinde, ülkedeki yabancı uyruklu çalışanların brüt maaşından %5 oranında kesilen prim ile yerli istihdamın arttırılması amacıyla oluşturuldu. Yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi halinde fondaki para Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği alanlarda kullanılacak

 SEÇİM ÖNCESİ: Yerli İstihdam Teşvik Fonu’nun kullanım yetkisinin Bakanlar Kurulu’na verilmesi amacıyla İhtiyat Sandığı Yasası’nda yapılması planlanan değişikliğin seçim yasağından önce yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Hükümet, bu günlerde performansının önemli bir bölümünü yasa değişikliği çalışmaları için harcıyor

 KTAMS: “ENDİŞELİYİZ”: KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, ülkedeki işsizlik gerçeği ortada dururken fonun başka maksatlar için kullanılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Bengihan, “UBP’nin geçmiş icraatları göz önüne alındığında seçim kazanmak uğruna fonun içinin boşaltılacağı yönünde büyük endişe taşıyoruz” dedi

 

DUYGU ALAN

Ülkede yerli istihdamı teşvik amacı ile İhtiyat Sandığı yasası çerçevesinde oluşturulan Yerli İstihdam Teşvik Fonu’nda biriken paranın kullanım yetkisinin Bakanlar Kurulu’na verilmesi için hükümet, yasada değişikliğe gidiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen önce yürürlüğe girmesi planlanan yasa değişikliği için hükümet, şu sıralar fazla mesai yapıyor.

İhtiyat Sandığı Yasası’nda yapılacak olan değişiklikte hükümetin planı, ülkedeki işsizlik oranına büyük katkı sağlayacak olan yerli istihdamı teşvik amacı ile oluşturulan fonun Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği alanlarda kullanılmasını sağlamak.

 

Yerli İstihdam Teşvik Fonu

Yerli İstihdam Teşvik Fonu, İhtiyat Sandığı Yasası çerçevesinde, ülkede bulunan yabancı uyruklu çalışanların brüt maaşından %5 oranında kesilen yerli istihdamı katkı primi ile oluşturuldu.

Yerli İstihdam Destek Merkezi bünyesinde bulunan fonun amacı ise KKTC vatandaşlarının özel sektörde istihdamının teşvik edilmesiydi.

Yani, işverenler, yeni istihdam ettikleri yerli çalışanlar için, ödeyecekleri sigorta ve ihtiyat sandığı işveren katkı paylarından belli bir süre muaf olmasıydı.

 

Güven-Bengihan
Güven Bengihan

 

Bengihan ateş püskürdü

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Başkanı Güven Bengihan, yerel iş gücünü desteklemek amacı ile oluşturulan Yerli İstihdam Teşvik Fonu’nda 300 milyon TL’ye yakın bir paranın toplandığını ve hükümetin bu fondaki paranın kullanım yetkisinin Bakanlar Kurulu’na verilmesi için yasa değişikliği çalışması yaptığını belirtti.

 

300 milyon TL

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi böyle bir çalışma yapılmasının çok masum olmadığını savunan Güven Bengihan, şunları kaydetti:

“Bu fırsatçı hükümet, ‘kaynak buldum’ havasına bürünerek, Yerli İstihdamı Destek Merkezi’nde toplanan yaklaşık 300 milyon TL’yi nasıl başka alanlarda harcayacağının derdine düşmüştür.  Yasa değişikliği yaparak yerli istihdamı teşvik için oluşturulan fonda toplanan parayı Bakanlar Kurulu’nun yetkisine vermeye çalışıyorlar. Bu çok büyük bir sorundur.

Bu fon, yerli istihdamı desteklemek, teşvik etmek amacı ile Merhum Sayın Sonay Adem döneminde oluşturulmuştur ve buradaki para, yabancı uyruklu çalışanların maaşlarından kesilen yüzde 5 oranındaki prim ile toplanmaktadır.  KTAMS olarak bu yasa değişikliği çalışmasına ve planına karşıyız. Ayrıca, yapılacak olan yasa değişikliği ile fonun kullanım yetkisine sahip olacak olan Bakanlar Kurulu’nun buradaki paraları seçim üstü farklı amaçlarda da kullanılabileceği düşünüyoruz.”

 

“Yasa açık”

“UBP-HP hükümeti yerli istihdamı destekleme fonuna göz dikti” diyen Bengihan’ın açıklamaları şöyle:

UBP-HP Hükümeti Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken gözünü Yerli İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Fonuna dikti.

İhtiyat Sandığı Dairesi Yasası’nın 8. Maddesinin C bendi 1 Ocak 2008 tarihinden başlayarak ilk kez İhtiyat Sandığı Dairesine kaydı yapılan yabancı uyruklu çalışanlar ile daha önce İhtiyat Sandığı Dairesi’ne kaydı olup olmadığına bakılmaksızın 1Şubat 2009 tarihinden sonra yurtdışından çalışma maksadı ile gelen yabancı uyrukluların maaş veya ücret almaya hak kazandığı her ay için işveren çalışanın aylık brüt maaş veya ücretinin % 5’i oranında yerli istihdamına katkı primini, müstahdemin çalışmış olduğu ayı izleyen en geç bir ay içerisinde Sandığa yatırır.

İhtiyat Sandığı Dairesi Yasası’nın 8. Maddesinin Ç bendi  “yerli istihdamına katkı primlerinin, yerli istihdamı teşvik amacı için kullanılır ve hiçbir suretle bu amaç dışında başka herhangi bir amaç için kullanılamaz” demektedir.

Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Tüzüğü çıkarıldı ve bu tüzüğün amacı “Bu fonda biriken primlerin yerel işgücü istihdamının geliştirilmesine katkı amacıyla değerlendirilmesini, yönetimini ve yerel işgücünün istihdamına katılım oranının artırılması amacıyla kullanılmasını sağlamak” olduğu yazıldı.

Tüzükte daha sonra yapılan bir değişiklikle özel sektörde istihdam edilecek engelli vatandaşların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının 4 yıl boyunca bu fondan ödenmesi, ayrıca engelli vatandaşlara yine bu fondan asgari ücretin %50’si kadar da ilave ücret desteği yapılması da düzenlenmiştir.

 

“Fonun başka maksatlar için kullanılması asla kabul edilemez”

UBP-HP Hükümetinin bu fonda biriken parayı başka amaçlar için kullanmak maksadı ile yasada değişiklik yapma hazırlığı içerisinde olduğu bilgisini aldık.

Ülkemizde büyük oranda işsizlik yaşandığı, üniversite hatta daha üst düzeyde eğitim almış birçok gencimizin işsiz olduğu gerçeği ortada dururken bu fonun başka maksatlar için kullanılması asla kabul edilemez.

 

“Endişeliyiz”

Ulusal Birlik Partisi’nin geçmiş icraatları göz önüne alındığında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığı bu günlerde seçim kazanmak uğruna fonun içinin boşaltılacağı yönünde büyük endişe taşımaktayız.”

 

 

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı