Yaşam

Florida’nın en yaşlı balığı yakalandıFlorida’da bilinen en yaşlı orfozun tutulması, tehlike altındaki türlerin korunması için yapılan çağrıları canlandırdı…
Florida sahillerinde 160 kilogramlık nadir bir orfoz yakalandı. Balıkçı devasa canlıyı yakalamak için sadece misina ve olta iğnesi kullandı.Av hayvanı yetkilileri balığın 50 yaşında olduğunu düşünüyor. Bu onu eyalette tutulduğu bilinen en yaşlı balık yapıyor.

Devasa Varşova orfozu (Epinephelus nigritus) 29 Aralık’ta yakalandı. Florida Balıkları ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu’na bağlı Balık ve Vahşi Yaşam Araştırma Enstitüsü’nden biyologlar balığın otoliti (denge sağlamaya yardım eden bir kemik türü -ÇN) aracılığıyla yaş testi uyguladı. Bilim insanları, yapısında kalsiyum karbonat bulunan bu kemiği balıkların yaş ve çevre koşullarını belirlemeye yardım etmesi için kullanıyor.

10 omura sahip erişkin Varşova orfozları, benekli kahvrengi bir renge sahip. Enstitüye göre 60’la 500 metre arasındaki derinliklerde yaşayan bu balıklar tek başına dolaşıyor ve yeni yakalanan balık yaklaşık 180 metre derinliğindeki sularda bulunuyordu. Daha genç orfozlar bazen Meksika Körfezi’nin güneyi boyunca sığ sulardaki kayalıklarda ve dalgakıranlarda görülebiliyor.

Destin’de yakalanan 200 kiloya yakın Varşova orfozu eyaletteki ağırlık rekorunu elinde bulundurmaya devam ediyor.

Bu nadir, yaşlı ve devasa balığın yakalanıp öldürülmesi, türün korunması için kampanyaları ve nesli tehlikede olan hayvanlar arasına alınması için federal kurumlara yapılan çağrıları canlandırdı.

Varşova orfozlarının Meksika Körfezi’ndeki sayısı bilinmiyor. Florida Balıkları ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu bu türün avlanmasını desteklemiyor.

2012’de ABD Ticaret Bakanlığı, ülkenin güneydoğu sahillerinde 72 metreden daha derinde yaşayan Varşova orfozunun ve diğer beş türün balıkçılığını yeniden serbest bırakmış ve böylece daha önce Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’nin koruması altında değerlendirilen bu balıkların korunmasını fiili olarak sonlandırmıştı.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir 

.https://www.independent.co.uk/news/world/americas

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

Başa dön tuşu