Dünya

Florence kasırgası etkisini göstermeye başladıABD’nin tetikte beklediği, cumartesi günü karaya ulaşacağı tahmin edilen Florence kasırgası yol açtığı şiddetli yağmur ve rüzgarlar kıyı kesimlerde hissedilmeye başlandı.

Ulusal Kasırga Merkezi’nden yapılan açıklamada, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinin kıyı kesimlerinde kasırganın neden olduğu şiddetli rüzgar ve yağmurların hayati tehlike arz ettiği belirtildi.

Rüzgarın hızının saatte 128 kilometreye ulaşabileceği, Florence nedeniyle okyanusta oluşan dalgaların boyunun da 4 metreye çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

Uzmanlar, kasırganın hızının kategori 2’ye düşmüş olmasına rağmen bölgedeki etkisinin hala büyük olabileceğini tahmin ediyor.

 

Dükkanların ve benzin istasyonlarının büyük çoğunluğunun kapalı olduğu New Bern’de halen açık bulunan istasyon ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluştu.

Şehrin bir kısmı okyanustan gelen şiddetli dalgalar nedeniyle sular altında kalırken, şiddetli rüzgar ve sağanak da etkisini gösteriyor.

Kasırga nedeniyle acil durum ilan edilen kentte resmi daireler kapalı durumda tutuluyor.

Ayrıca bölge sakinleri, kasırga için önlem olarak cam ve kapılarını kapattıkları tahta levhalara notlar yazdı.

Notlar arasında, “Blue Magnolina (kenti) uzağa ak diyor.” ifadesi bulunuyor, bir iş yerinin kapısında da “Kapalı. Güvende kalın” yazısı yer alıyor.

Kasırga dolayısıyla otoyollarda da kasırga için uyarılar bulunuyor.

ABD Donanması oluşabilecek acil durumlar için hazırda bekliyor.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı