“Flamingo Gözlem” fotoğraflarla ölümsüzleşti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

“Flamingo Gözlem” fotoğraflarla ölümsüzleşti

“Flamingo Gözlem” fotoğraflarla ölümsüzleşti

İlki kasım ayında gerçekleşen “Kuş Gözlemi” etkinliğinin ikincisi özellikle flamingo türünü adamıza geldiği dönem olan baharda gerçekleşti. Uzman çevre bilimciler Robin Snape ve Damla Beton’un rehberliğinde düzenlenen etkinlikte KKTC’deki önemli sulak alanlar ziyaret edilerek göçmen ve sürekli adada olan kuşlar gözlemlendi.

Köprülü Barajı, Mağusa Gülseren ve Mağusa Ayluga (Çanakkale) sulak alanlarına yapılan ziyarette 22 farklı kuş türü gözlemlendi.
381 kuş türünün yılın farklı dönemlerinde gözlemlenebildiği ve Avrupa bölgesinin en önemli göç alanlarından biri olan ülkemizde, sulak alanların korunmasının hayati önemi bir kez daha gözlemciler tarafından algılandı. Etkinliğe katılanlar Creditwest Bank tarafından düzenlenen bugünün Kıbrıs’ta deneyimledikleri en farklı gün olduğunu ifade ettiler.Göçmen ve yerli olan 22 farklı kuş türünün gözlemlendiği etkinlikte ilk olarak Köprülü Barajı ziyaret edildi. Ellinin üzerinde flamingonun gözlemlendiği etkinlikte sonraki durak Gülseren ve Ayluga bölgesi oldu. Etkinlikte turna, çamurçulluğu, mahmuzlu kızkuşu, elmabaş patka, yeşilbaş, gri balıkçıl, küçük ak balıkçıl, sığır balıkçılı, çeltikçi, uzun bacak, sakarmeke, yalıçapkın, küçük batağan, tepeli toygar ve delice ve diğer türler gözlemlendi.
Son durak olan ve sulak alanlar arasında Kıbrıs’ta en önemli yere sahip olan Ayluga bölgesinde kerkenez, balıkçıllar ve çeltikci türleri gözlemlendi. Çevre bilimci Robin Snape,  bu sulak alanın sığır balıkçılı ve çeltikçi türlerinin adamızda ürediği tek yer olması bakımından büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Bölgeye 2. kez yapılan ziyarette kasım ayında yuvada olan kuşlar gözlemlendi. Snape, bölgenin Kuzey Kıbrıs’ın ender doğal sulak alanlarından olduğunun da altını çizdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar