BES resti çekti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

BES resti çekti

BES resti çekti

9 MADDELİK ÖNERİ… Belediye Emekçileri Sendikası, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin krizden kurtarılması için 9 maddelik öneri açıkladı. BES popülizm ve siyasete alet edilmezse belediyenin içine sürüklendiği durumdan kurtulmasının basit olduğunu savundu

 “İŞE GELMEYENLER DURDURULSUN”… Maaş kesintisine karşı çıkan BES, LTB yönetimine sıfır artış ile toplu iş sözleşmesinin derhal imzalanması çağrısında bulundu. BES, işe gelmeyenlerin işine son verilmesini, Sayıştay raporlarının gereğinin yapılmasını, tedbirler yeterli olmazsa borçlanmaya gidilmesini istedi


Belediye Emekçileri Sendikası, BES, Lefkoşa Türk Belediyesi için önerilerini açıkladı. Sendika, Sayıştaylık raporlarının ortada olduğunu söyledi ve LTB yönetiminin gereğini yapmasını istedi. Sendika, yapıcı önerilerinin, “sıfır artış” olduğunu da açıkladı ve LTB’deki usulsüz görevlendirmelere son verilmesi çağrısında bulundu.

“Mücadeleye her zaman hazırız”
Belediye Emekçileri Sendikası, yönetim kurulu adına genel sekreter İbrahim Taşarkan, tarafından yapılan yazılı açıklamada şunları belirtti: “Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları, 1 yıla aşkın bir süredir ekmeğine, geleceğine göz dikenlere karşı Kıbrıs Türk tarihinde hiç görülmemiş bir kurtuluş savaşı vermiş ve belediyeyi popülizm, siyasi rant ve kendi ceplerini doldurmak uğruna batıranlara karşı mücadelesini kazanmıştır. Bilinmesi gereken bir şey vardır ki, mücadelemiz her zaman ve her durumda bu doğrultuda devam edecektir. Belediyeyi geçmişteki günlere sürüklemek isteyenlere karşı belediye çalışanları dimdik ayaktadır ve mücadeleye her zaman hazırdır.”

BES Genel Sekreteri Taşarkan, önerdikleri ekonomik önlemler olarak şu 9 maddeyi sıraladı:

“1- Geçmiş Belediye İdaresince usulsüz şekilde alınan ve Sayıştay raporlarında da belirtilen borçlara kesilen Lefkoşa Türk Belediyesi’nin katkı payının kesilmemesi.

2- Sayıştay Başkanlığı’nca açıklanan rapor doğrultusunda yöneticilik hizmetleri dahil usulsüz memur intibakları için yasal müdahalenin derhal yapılması.

3- Usulsüzlüğe, bir önceki yönetim döneminde Lefkoşalıya değil, başka amaçlara gayrı yasal ilişkilere hizmet eden personel, belediyeden uzaklaştırılmalı.

4- Bunca yıldır işe gelmeyenlerin derhal işine son verilmeli.

5- İkinci iş yaparak, sabah gelip kaybolan ama hiçbir iş yapmadan, kendi özel işi için çaba harcayan personelden hesap sorulması.

6- Usulsüz intibakların çözülmesi ile 7 yıldır hiçbir geleceği olmadan geçici statüde gerçekten çalışan ve Lefkoşa halkına hizmet veren işçinin kadroya derhal alınması.

7- BES olarak iyi niyetimiz çerçevesinde hiçbir artış talep etmeden tamamen sıfır artış ile 1 Ocak 2013-31 Aralık 2014 yılları arasında geçerli olacak olan Toplu İş Sözleşmesi önerilerini 27 Kasım 2012 tarihinde belediye idaresine gönderdiğimizi bildirirken, derhal Toplu İş Sözleşmesi’nin imzalanması gerektiğini vurgularız.

8- 11 Nisan 2013 tarihinde toplanan belediye meclisince oluşturulan Mali Araştırma Komitesi ve Personel ve İntibak Araştırma Komitelerinin derhal hayata geçmesi ve kısa sürede sonuçlanması.

9- Tüm bunların hayata geçmesinin ardından ve katkı payındaki temliklerin kaldırılması ile giderlerde gerekli tasarruf olacağından, gelirlerin artırılması için radikal kararların alınması ile birlikte Sendikamızın 22 Şubat 2012 tarihinde Belediye idaresine kısa ve orta vadede alınması gereken ekonomik tedbirler paketinin de uygulanmasının ardından gerekirse borçlanmaya gidilebilir.”

“Gerçek kurtuluş siyasetten uzak”
Taşarkan açıklamasında, bugünden sonra BES olarak bu konuları siyasetçiler gibi basında tartışma ile bir yere varılamayacağı inancında olduklarını da belirtti ve “Masada birlikte çözüm üreterek Lefkoşa’yı kurtaracağımıza inanmaktayız. Ayrıca, Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin basında yapılan açıklamaların BES Yönetim Kurulu onayında ve bilgisinde olduğunu hatırlatır, geçtiğimiz hafta sonu yerel gazetelerden birinde çıkan haberde Yönetim Kurulu üyelerimizden Mustafa Yalınkaya’ya LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu’nun yönelttiği yalancılık ve provokatörlük  suçlamalarını esefle kınamanın yanı sıra ilgili yönetim kurulu üyemizin basında yaptığı açıklamaların sadece gerçeklerden ibaret olduğunu anımsatırız” ifadelerini kullandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar