Felaketi yeniden yaşadılar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Kıbrıs

Felaketi yeniden yaşadılar

Felaketi yeniden yaşadılar

ÇÖPLÜĞE… Bereketin yine felakete dönüştüğü Bostancı ve Güzelyurt’un ardından bu kez de Yeşilyurt’ta evler çamur deryası içinde kaldı. Kısa aralıklarla evlerini sular basan ve yaşamları altüst olan vatandaşlar, evlerine ait eşyaları kamyonlara yükleyerek çöplüğe attı

HEP FELAKET… Havadis, vatandaşlarla görüştü. Sık sık benzer sorunlar yaşayan vatandaşlar, “Hadi birincisi doğal afetti, ikincisi de… Bu kaçıncı? Felaketi yaşamak bizlerin kaderi oldu” dedi. Bu arada mahalleli, baskına neden gösterdiği askeri bölüğe ait duvarı yıktı ancak askerler dün yeniden ördü


Felaketin adresi bu kez Yeşilyurt. Bostancı ve Güzelyurt’un ardından bu kez de Yeşilyurt’ta evler çamur deryası içinde kaldı.
Kısa aralıklarla evlerini sular basan ve yaşamları altüst olan vatandaşlar, evlerine ait eşyaları kamyonlara yükleyerek çöplüğe attı. Sel, bölgedeki bazı evlerde bahçe duvarlarını yıktı.
Yeşilyurt’ta, dün akşam saatlerine kadar temizlik yapıldı, sel sularından yıkılan duvarlar tekrardan örüldü.

Vatandaşın uykuları kaçtı
Yeşilyurt’ta önceki gün etkili olan sağanak yağış nedeni ile bazı evlere giren yağmur suyu büyük zarara neden oldu.
Selden en çok etkilenen Menderes Sokak’ta bazı evler çamur deryasına döndü. Bazı evlerin bahçe duvarları yıkıldı.
Gece boyunca felaketin izlerini silmeye çalışan Yeşilyurtlu, temizlik çalışmalarına dün de devam etti.
İki gündür gözlerine uyku girmediğini söyleyen mahalleli, önceki gün sabaha kadar sel nöbeti tuttu.
Havadis’e konuşan sel mağdurları, olası bir sel felaketine karşı zamanında önlem alabilmek için hava şartlarının olumsuz olduğu dönemlerde sırayla nöbet tutacaklarını kaydetti. Bu arada mahalleli, baskına neden gösterdiği askeri bölüğe ait duvarı yıktı,  askerler dün yeniden ördü.
Mehmet Hatay: “Artık yeter”
“Mahallemiz birçok kez sel suları altında kaldı. İlkinde doğal afet dedik, başa geleni çektik ama art arda gelen baskınlar oldu. Olay artık doğal afet olmaktan çıktı. Biz bunu istemiyoruz ve yetkilileri göreve davet ediyoruz. Salonumda ne kadar eşya varsa atmak zorunda kaldım. Bahçe duvarım dahi yıkıldı. Bu böyle devam etmez. İnsanlar her defasında ev eşyasını yenilemek ya da bu kabusu yaşamak zorunda değil.”

Özkan Urfalı: “Felaketi yaşadık”
“Öğleden sonra hızını arttıran sağanak yağış, mahallemizde sel baskınlarına neden oldu. Benim evim de dahil birçok ev sel suları ile doldu. Biryandan eve giren suları kovalarla boşaltmaya çalıştık diğer yandan eşyalarımızı kurtarmaya çalıştık. Felaketi yaşadık. Yeniden sel baskını olacak korkusu ile gece boyunca uyumadık. Battık çıktık. En kötüsü de ne belediye ne de kaymakamlıktan kimse gelmedi. Öldük mü kaldık mı, yetkililerin umurunda olmadı.”

Hatice Hatay: “Kabus gibi”
“Ne koltuklarım kaldı, ne halılarım ne de dolaplarım. Çocuklarımın okul defterlerine kadar sel suları altında kaldı. Korkunç bir manzaraydı, kabus gibi bir gün yaşadık. Sabaha kadar uyumadık. Tüm mahalleli temizlik yaptık. Bugün de (dün) selden kullanılmaz hale gelen eşyalarımızı attık. Kullanmaya kıyamadığım eşyalarım çöp oldu. Bu bir doğal afet ama bu kadar olumsuz etkilenmemizin bir sebebi de belediyenin ilgisizliğinden oldu. Çok üzgünüm.”

Gülten Artaç: “Sel nöbeti tutacağız”
“Sel baskını yaşandığı esnada evdeydim ve erken müdahale ile sel sularının evimin içerisine girmesini engelleyebildim. Ancak bahçem tanınmaz hale geldi. Gece geç saatlere kadar tüm mahalle bir yandan temizlik yaptık, bir yandan olası bir sel felaketine karşı önlem alamaya çalıştık. Hiç uyumadık. Hava şartları normale dönünceye kadar da her gece bir iki kişi nöbet tutacağız. Ne hükümetten ne de belediyeden bize hayır yok. İş başa düştü.”

Ayşe Yılmaz: “Felaketten kaçamadık”
“Yeşilyurt’ta hafta sonu tam anlamıyla kabus gibiydi. Hala daha o kabustan uyanmış değiliz. Sel suları birçok eve girdi. Çamur, yağmur suları onlarca ev eşyasını kullanılmaz hale getirdi. Gece, sabaha kadar temizlik yaptık, zarar gören eşyaları kapı önlerine çıkardık, evlerimizi, bahçeyi, sokağı temizledik. Sel baskınına engel olmaya çalıştık ama felaketten kaçamadık. Hiçbir yetkili de gelip durumumuzu görmedi. Kimsesiz gibi kaldık.”

Durşen Sarıyar: “Korkunç”
“Sel baskını Menderes Sokak’ta oturan hemen herkesi mağdur etti. Çok sayıda ev çamur deryasına döndü, insanlar koltuklarından halılarına, dolaplarından şiltelerine kadar çöpe atmak zorunda kaldı. Benim evim biraz yüksek olduğu için neyse ki sel evimin içerisine kadar ulaşmadı ama bahçem harabeye döndü. Tabi böyle bir durumda benim, onun yok. Mahalleli olarak çok üzgünüz ve bizimle ilgilenmeyen hatta bir geçmiş olsun demeyi bile esirgeyen belediyemize de çok kırgınız.”

Mahalleli, baskına neden gösterdiği askeri bölüğe ait duvarı yıktı ancak askerler dün yeniden ördü

***

Menderes Sokak’ta sel baskını bazı evlerin bahçe duvarını yıktı. Sel sularından yıkılan duvarlar ev sahiplerinin çabası ile dün tekrardan örüldü

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar