Çöpler toplanıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

Çöpler toplanıyor

Çöpler toplanıyor

DANA: “ÇÖPLER BUGÜN TOPLANACAK”… Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Lefkoşa Kaymakamlığı ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi iş birliği ile Lefkoşa Belediyesi sınırları dahilindeki tüm bölgelerde hafta sonu ilaçlama yapıldığını söyledi. Deniz Dana,  dün devlet hastanesinden başlayan çöp toplama çalışmalarının bugün Lefkoşa ve bölgelerinde devam edeceğini açıkladı
BES: “SORUMLULUK KAYMAKAMLIKTA”… Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, çalışanların sosyal haklarını alana kadar LTB’deki grevin devam edeceğini belirtti. Lefkoşa’nın sorumluluğunun kaymakamlıkta olduğunu kaydeden Bozat, “Biz grevdeyiz ve çöpleri toplamayacağız. Ancak toplayana da engel olmayacağız” diye konuştu

Başkent Lefkoşa ve belediye sınırları dahilinde haftalardır toplanmayan çöp sorununa Lefkoşa Kaymakamlığı el attı.
Lefkoşa Kaymakamlığı ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi iş birliği ile hafta sonu ilaçlanan çöplerin toplanmasına dün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden başlandı.
Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, konuya ilişkin Havadis’e yaptığı açıklamada, çöp toplama çalışmalarının bugün de devam edeceğini söyledi.


Dana: “Lefkoşa temizlenecek”
Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, dün devlet hastanesinden başlayan çöp toplama çalışmalarının bugün Lefkoşa ve bölgelerinde devam edeceğini açıkladı.
Dana, “Kaymakamlığımız ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi iş birliği ile Lefkoşa ve bölgelerinde dün çöpler ilaçlandı. Yine kaymakamlığımız öncülüğünde çöplerin toplanması yönünde çalışma başlatıldı. Önceliğimiz olan devlet hastanesinin temizliği yapıldı. Özel bir şirket tarafından yapılan çöp toplama çalışmaları, yarın da (bugün) kent merkezinde Hamitköy ve Haspolat’ta devam edecek” dedi.

Bozat: “Lefkoşa Kaymakamlığı’nın sorumluluğunda”
Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, LTB çalışanlarının sosyal haklarını alana kadar LTB’de başlattıkları grevin devam edeceğini belirtti.
Bozat, grev dolayısıyla çöplerin çalışanlar tarafından toplanmayacağını kaydederek, Lefkoşa’nın sorumluluğunun kaymakamlığa ait olduğunu söyledi.
Savaş Bozat, “LTB çalışanın grevi devam etmektedir ve çöplerin çalışan tarafından toplanması söz konusu değildir. Lefkoşa’da artık bir belediye de olmadığına göre sorumluluk kaymakamlıktadır. Lefkoşa Kaymakamlığı veya kim isterse çöpleri toplayabilir” şeklinde konuştu.

Grev yasağı için ara emri başvurusu
Bozat, BES olarak Bakanlar Kurulu’nun aldığı yasaklama kararını durdurmak için ara emri başvurusu yaptıklarını, ayrıca kendilerine gönderilen ve İngiliz sömürge dönemi 1957’den kalma olduğunu savunduğu “emtiaya ve hizmetleri kararnamesinin” iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını kaydetti.

Başkent Lefkoşa, haftalardır toplanmayan çöpler nedeni ile yaşanmaz hale geldi. Pislik, kötü koku, haşere derken kentte hayat durdu. Vatandaş çileden çıktı

***

Grev, Haspolat ve Hamitköy’ü de vurdu. Çöpler haftalardır Haspolat ve Hamitköy’de toplanmadı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar