Köşe Yazarları

FED’in Aralık Ayında Faiz Artırma Olasılığı Yüksek


Amerika’da ki finans sistemi kuruluşları kendi aralarında borç alacak ilişkilerine girerek kendi nakit fazlalıklarını veya nakit ihtiyaçlarını verimli kullanmaya çalışarak, ihtiyaç fazlası nakdi olan nakdini değerlendiriyor. Nakde ihtiyacı olan ise ihtiyacını karşılıyor. Bu ticari parasal ilişkide kendi aralarında uyguladıkları faiz nisbetleri ise FED’in belirlediği faiz nisbetlerini geçmemektedir. Yani FED’in belirlediği faiz nisbetleri ABD finans piyasası için son derece önemlidir.

US Treasury US Bureau of Economic Analysis kaynaklarına göre bugün ki uygulanan faiz nisbetleri %0.35 civarındadır. Bu faiz nisbetleri yukarı veya aşağıya inerek ekonomik faaliyetleri etkiliyor. Faiz nisbetlerinin düşmesi halinde finans kuruluşlarının kaynak maliyetleri düşüyor daha fazla borçlanarak bunları plasmana (krediye) dönüştürüyor. Piyasaya daha fazla borç verildiği için ekonomiye destek oluyor. Bunun tersi halinde krediler kısılıyor,  harcamalar azalıyor, bundan dolayı da enflasyonist baskı azalıyor. FED faiz nisbetlerinin görüşülmesini 2 ayda bir yapıyor ve piyasayı yönlendiriyor.

Yayınlanan bilgilerden anlaşıldığına göre FED’in faiz nisbetleriyle oynaması sonucu ekonomik etkileri yaklaşık 18 ay içinde kendisini gösteriyor.

Dolayısıyla FED faiz oynamalarını yaparken 18 ay sonrasını düşünüp analiz ederek yapıyor.

Ekonomik verilerde 3 gösterge çok önemli. Bu 3 gösterge faiz nisbetlerinin yüksekliğini veya alçaklığını önemli ölçüde etkileyen göstergelerdir. Nedir bu göstergeler?

  1. İşsizlik oranı azalması veya artması
  2. Büyüme oranı
  3. Enflasyon baskısı

Bu 3 gösterge FED’in faizlerle oynaması için büyük öneme sahip. Yukarıda verdiğim aynı kaynağa göre ABD’de işsizlik oranı %4.5-5.0, büyüme oranı %3.0, enflasyon oranı ise %2 olarak kabul ediliyor. Enflasyon %2’yi aşarsa kontrolden çıkmış oluyor. Şuan da ABD’de işsizlik oranı %5.0, büyüme %1.7 ve enflasyon %1.5. ABD işsizlik konusunda son derece başarılı. Büyümede ise 2016 3. çeyreğinde %2.9 gibi bir oran var. Enflasyonda hedef %2. Yani 18 aylık bir süre sonunda enflasyon %2 hedefleniyor.

Yayınlanan verilere baktığımızda hedefler tutturulmuş gibi gözüküyor. FED’in önümüzde ki 18 aylık süreçte ilgilendiği tek hedef enflasyon oranı. Bu oran %2.

Bu analizde eğer bugün ki seçimleri Hillary Clinton’un kazanması ile sonuçlanırsa aynı zamanda FED politikalarının devam edeceği sonucu da çıkacak ve bu sonuç neticesi ile yukarı da bahsettiğim argümanlar sonucunda FED’in aralık 2016’da yani önümüzde ki ayda faizleri %0.25 civarında artırma olasılığı yüksek.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı