KıbrısManşet

Fedai sonsuzluğa uğurlandı


Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle tedavi gördüğü Yakın Doğu Hastanesi’nde önceki gün yaşama veda eden araştırmacı, yazar, şair Harid Fedai, dün Lefkoşa’da toprağa verildi

Duygu ALAN

Araştırmacı-yazar Harid Fedai, İsmail Safa Camisi’nde dün öğle namazının ardından kılınan cenaze namazıyla Lefkoşa Mezarlığı’nda defnedildi.

Fedai’nin cenazesine Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, bazı milletvekilleri ve çok sayıda seveni katıldı.

 

Bozkurt: Kıbrıs Türk halkı belleğinin önemli bir kısmını kaybetti

Kıbrıs Türk edebiyatının önemli isimlerinden İsmail Bozkurt, Harid Fedai’nin cenazesinde yaptığı konuşmada, Fedai’nin araştırmacı, yazar, şair olduğunu ve çok sayıda eserleri bulunduğunu söyledi.

Bozkurt, Fedai’nin belleğinde muazzam bilgiler olduğunu, çok hassas ve duyarlı bir kimse olduğunu, tüm bu özellikleri ile aslında Kıbrıs Türk halkının yalnızca bir kardeşini değil, belleğinin önemli bir kısmını kaybettiğini ifade etti.

İsmail Boskurt, Harit Fedai’nin vefatından ötürü duyduğu üzüntüyü dile getirerek, ailesine ve sevenlerine başsağlığı kendisine Allah’tan rahmet diledi.

 

Harid Fedai kimdir?

1930’da Lefke’de doğan, Türk Mukavemet Teşkilatı’nda önemli görevler üstlenen, Bayrak Radyosu’nda yıllarca üst düzey yöneticilik yapan ve Bayrak TV’nin kurucu müdürü olarak Kıbrıs Türk toplumuna hizmet veren Fedai, 27 yıl boyunca Kıbrıs gazetesinde “Eski Basın” köşesini hazırlamıştı.

30’dan fazla yayımlanmış kitabı ve çok sayıda makaleleri bulunan Fedai, katıldığı kongre ve sempozyumlarda Kıbrıs Türk kimliğini tanıtmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı