Dünya

‘Favela’da kanlı çatışma: 25 ölü


Rio de Janeiro’nun kuzeyinde “favela” olarak adlandırılan gecekondu mahallesi Jacarezinho’da, uyuşturucu kaçakçılarına yönelik operasyonda biri polis 25 kişi yaşamını yitirdi.

Brezilya’da polisin yasa dışı gruplara karşı düzenlediği operasyonda çıkan çatışmada biri polis 25 kişi hayatını kaybetti.Brezilya basınında çıkan habere göre, ülkenin Rio de Janeiro şehrinin kuzeyinde “favela” olarak adlandırılan gecekondu mahallesi Jacarezinho’da, 200 polisin katılımıyla uyuşturucu kaçakçısı gruplara karşı operasyon düzenlendi.

 Operasyonda çıkan çatışmada başından vurulan polis memuru Andre Frias ile 24 şüpheli hayatını kaybetti.Çatışmanın olduğu bölgenin yakınındaki metroya isabet eden kurşunlar nedeniyle 2 yolcu yaralandı. Mahalle sakinleri, bölgede patlama sesleri duyduklarını belirtti.

Jacarezinho’yu kontrol eden yasa dışı çetenin, suç eylemleri gerçekleştirmek için çocukları silah altına aldığı bilgisi paylaşıldı.

Brezilya’da silahlı çatışmaları takip eden Fogo Cruzado’ya göre, bu operasyondaki can kaybı, 2016’dan bu yana bir polis operasyonunda görülen en yüksek sayı oldu. Brezilya Yüksek Mahkemesi, geçen yıl, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını dönemi boyunca gecekondu mahallelerine operasyon düzenlenmesini askıya almış ancak “kesinlikle istisnai durumlarda” operasyon düzenlenmesine izin vermişti.Başa dön tuşu