Farkında değiller - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Farkında değiller

Talat: “Kıbrıs sorununun çözümü konusunda da müthiş bir durgunluk yaşanıyor”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  ülkede idari ve yönetsel kaosun yanında çok ciddi ekonomik çöküş bulunduğunu, ancak ekonomik çöküşü hissetmeyen bir devlet yönetimi de olduğunu, hükümetin yaşanan ekonomik çöküşten haberdar olmadığını ya da haberdar değilmiş gibi davrandığını savundu, bunu anlamadığını kaydetti.


Kıbrıs sorununun çözümü konusunda da müthiş bir durgunluk yaşandığını belirten Talat, çözüm yönünde bir girişim olmadığını, tam bir tıkanıklık  ve durgunluk yaşandığını söyledi.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)’ı ziyaret etti.

Yaşanan ekonomik çöküşü hissetmeyen bir devlet yönetimi bulunduğunu ileri süren Talat, çalışanların yaşam kalitelerinde düşüş olduğunu, esnafın tam bir yıkım yaşadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun göreve gelmesiyle çözüm konusunda tıkanıklık olacağını zaten bildiğini söyleyen Talat, Rum Yönetimi Başkanı Seçilen Anastasiadis’in göreve başlamasıyla yeni bir efor ortaya konacağını, ancak bunun sonuç verip vermeyeceğinin bilinmediğini belirtti.

Kıbrıslı Türkler için en önemli hususun  Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu ifade eden ve çözüm yönünde ilerletici gücün kesinlikle Kıbrıs Türk tarafı olduğunu dile getiren Talat, Kıbrıs Türk tarafının kendini küçümsemeyip çözüm için çalışması, motivasyon ortaya koyması halinde çözüm olabileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Talat, Kıbrıs Türk tarafının Rum tarafının kendini sürüklemesini beklemesinin abes olduğunu, Kıbrıs Türk tarafının çözüme daha fazla ihtiyacı olduğunu da kaydetti.

Tüm bunların çözümünün halkta olduğunu belirten Talat, halk iradesinin tecelli ettiği dönemlerde doğru tecelli etmesinin sorunları çözebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun seçilmesiyle Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin tıkandığını, tıkanmasına çanak tuttuğunu, Eroğlu Cumhurbaşkanı olduğu sürece kimsenin çözüm beklememesi gerektiğini savunan 2. Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Türk halkının seçimlerle ilgili karar verirken rasyonel karar vermeye özen göstermesin diledi.

KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada ülkede hiçbir ilerleme yaşanmadığını ve ekonomik ve sosyal anlamda sorunlar yaşandığını, çok zor günlerden geçildiğini savundu.

Çözüm  ve ülkenin bölünmüşlüğünün ortadan kalkması yönünde hiçbir umut ışığı bulunmadığını iddia eden Kaptan, kendilerini anlayan ve sorunları çözecek bir iktidar ile Cumhurbaşkanının bulunmadığını öne sürdü.

Ülkede bir bolluk yaşandığının gösterilmeye çalışıldığını iddia eden Kaptan, ekonomik sıkıntıların üst seviyeye ulaştığını ve ülkeden göçlerin başladığını savundu.

Kaptan, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda ilerleme olmadığını, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bölünmüş Kıbrıs’ın varlığını yıllarca savunduğunu ve mevcut durum en iyi çözümdür mantığının arkasında duran bir kişi olduğunu iddia etti ve Eroğlu’ndan çözüme yönelik adım beklemenin ölüden göz yaşı beklemekle eşdeğer olduğunu ileri sürdü.

TC Başbakan Yardımcısı  Beşir Atalay’ın KKTC’li devlet yöneticileri varken istikrardan bahsetmesinin yanlış olduğunu iddia eden Kaptan, TC’li yetkililerle kendilerinin gördüğü istikrarın farklı olduğunu, aslında halkın istikrarlı bir şekilde fakirleştiğini, göç ettiğini, istikrarlı bir şekilde işsizliğin arttığını, sorunların katlanarak arttığını savundu.

“Buysa kastedilen doğru bir tanımlamadır” diyen Kaptan,  TC’li yetkilileri  “ülkenin iç işlerine karışmakla” da eleştirdi.

Binlerce kişiye vatandaşlık verilmesinin de kendilerini rahatsız ettiğini kaydeden Kaptan, bunun KKTC’deki yapının değiştirilmeye çalışıldığının göstergesi olduğunu ileri sürdü. Verilen vatandaşlıklarla seçimlerdeki halk iradesine bugünden müdahale edilmeye çalışıldığını savunan Kaptan tüm bu konuları Talat’la tartışacaklarını ve görüş alış verişinde bulunacaklarını ve Talat’ın görüşlerinden yararlanacaklarını da ifade etti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar