Köşe Yazarları

FALYALI OLAYI BASİT DEĞİLDİRKuzey Kıbrıs’ta Falyalı’nın öldürülmesi, ada üzerinde ŞOK ETKİSİ  yarattı…
 Bu konuda,  geçmişe doğru bir yolculuk yapıp, faili mechul cinayetleri gündeme getiren Türkiye’li yazarlar ve televizyon sunucuları olayı farklı  noktalara çekmeye çalışıyorlar.Falyalı’nın öldürülmesi olayı ile, 1990 larda  KUMARHANELER KIRALI Ömer Lütfi Topal’ın öldürülmesi arasında benzerlik kuran hayli Türkiye’li yorumcu var.

 Falyalı’nın öldürülmesiyle , özellikle Sedat Peker’in, Falyalı ve  AKP ileri gelenlerinden Binali Yıldırım’ın oğlunun ilişkileri konusundaki açıklamaları yeniden gündem oldu.

 Falyalı , Türkiye’de Sanal Bet uygulamalarının yasaklanmasından sonra, Kuzey Kıbrıs’ta, SANAL BET konusundaki yasal izinleri almasıyla, zaten Türkiye medyasında devamlı BOY HEDEFİ yapılmaktaydı.

Sedat Peker’in SEX KASETLERİ  kasası olarak da hedef gösterdiği Falyalı, adım adım belirli çevrelerin boy hedefi haline getirilmişti.

  Böyle bir insanın BOY HEDEFİ haline getirilmesi karşısında Kuzey Kıbrıs yetkililerinin, Falyalı’ya neden ciddi koruma vermediği gelecek günlerde de yoğun olarak tartışılması gereken bir konudur.

Falyalı, hem UBP ‘ye hem de AKPli yetkililere çok yakın bir iş adamı olarak bilinmekteydi. Böyle bir adamın planlı bir suikaste uğramasının siyasi yönü de mutlaka araştırılmalıdır.

 Falyalı’dan önce UBP ve ve özellikle Tatar’a yakın olduğu ileri sürülen Almanya’daki Osmanlılar Teşkilatı yöneticisi Taner Ay, Bulgaristan’da şüpheli bir trafik kazasında ölü bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gibi isimlerle fotoğrafları bulunan Almanya’da yasaklı olan Almanyalı Osmanlılar grubunun yöneticilerinden Taner Ay, Beştepe’den, Özel Harekât Dairesi’nden, Yargı Yılı açılış töreninden fotoğraflar da paylaşıyordu.

Sedat Peker’in açıklamalarıyla hedefe konan Taner’den sonra, Falyalı’nın da öldürülmesinin tüm boyutlarıyla tartışılması kaçınılmaz olmuştur.

 Falyalı olayında, SANAL BET ve SANAL Kumar piyasasında dönen müthiş para olayları ve Falyalı’ya karşı rakip olanların bu pazarı ele geçirmek için yaptıkları hamleleri, sadece Kıbrıs Emniyet Yetkililerinin değil, Türkiye Emniyet Yetkililerinin de derinlemesine ele alıp incelemesi aciliyet gerektirmektedir.

  Kuzey Kıbrıs’ta açılan Kumarhanelerin sosyal ve siyasi etkileri de , Falyalı olayı ile birlikte yeniden derinlemesine tartışılmalıdır.

 Falyalı cinayeti araştırmasında en büyük tehlike, olayı basite indirgeyip, bunu birkaç kişiye mal edip kapatmadır.

 Minareyi çalan , kılıfını mutlaka hazırlar…Bu tür olaylarda vuran genellikle feda edilir.

 Vuran insanlara verilen vaatlerle, birçok olayın kapatıldığı, dünyada sayısız örneklerle gösterilebilir.

  Doğru Tutum, Falyalı olayının derinlemesine incelenmesi ve  ana güçlerin ortaya çıkartılmasıdır.

Başa dön tuşu