Falyalı cinayeti: Gözaltına alınanların Söylemez Kardeşler olduğu doğrulandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Falyalı cinayeti: Gözaltına alınanların Söylemez Kardeşler olduğu doğrulandı

Silahlı saldırı sonucu öldürülen Halil Falyalı cinayetiyle ilgili, gözaltına alınanların “Söylemez Kardeşler” olarak bilinen suç örgütünün lideri Mustafa Söylemez ile 2 adamının olduğu açıklandı.

Halil Falyalı’nın öldürülmesiyle ilgili İstanbul’da 3 kişi gözaltına alındı.

Birgün’ün haberine göre gözaltına alınan kişilerin “Söylemez Kardeşler” olarak bilinen suç örgütünün lideri Mustafa Söylemez ile 2 adamı olduğu belirtildi.


Şüphelilerin cinayetin ardından KKTC’den tekne ile Türkiye’ye geçtiği kaydedildi.

Gözaltına alınan çete üyeleri, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusunun sürdüğü ifade edildi.

Yazarımız Timur Soykan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bu yöndeki iddiaları duyurmuştu.

BirGün yazarı Timur Soykan, gözaltına alınan üç kişiden birinin Mustafa Söylemez olduğunun iddia edildiğini belirtti.

Soykan, “Halil Falyalı’nın öldürülmesiyle ilgili İstanbul’da gözaltına alınan üç kişiden birinin Mustafa Söylemez olduğu iddia ediliyor. Söylemez Kardeşler Çetesi’nin lideri olan Mustafa Söylemez 1990’lardan bu güne çok sayıda derin devlet bağlantılı olayla gündeme gelmişti” ifadelerini kullandı.

SÖYLEMEZ KARDEŞLER KİM?

Türkiye Söylemez Kardeşler’in adını ilk kez 1996’da duydu. Adana’daki bir silahlı çatışma sonrası 11 asker, 24 polis hakkında soruşturma açıldı. İddianamede Söylemez Kardeşler’in Sedat Bucak’a lav sihalıyla saldırı planladığı, Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinkaya’yı yine lav silahı ile öldürmeyi planladıkları iddia edildi.

Söylemez Kardeşler, Mehmet Ağar ve Sedat Bucak’ı kendilerine komplo kurmakla suçladı. İddialarına göre Ağar ve Bucak, kardeşleri Emir Söylemez, Resul Söylemez ve şoförleri Ercan Akyol’un ölümünden sorumluydu. Söylemez Kardeşler 1997 yılında tutuklandı. 2002 yılındaki Rahşan Ecevit affıyla dışarı çıktılar. İki yıl sonra haklarında tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. Ancak bu sırada Erbil’e gitmişlerdi.

İddialara göre orada da işadamlarından haraç topluyorlardı. Orada da gözaltına alındılar. Serbest kaldıktan sonra da bu kez rotalarında Azerbaycan vardı. Kırmızı bültenle aranan Söylemez Kardeşler, geçtiğimiz haziran ayında bu kez Azerbaycan’da ortaya çıktılar ve yakalandılar; 3 Haziran’da da Türkiye’ye iade edildiler.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar