'Evlerinizi derhal terk edin' - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Mart 23, 2023
Dünya

‘Evlerinizi derhal terk edin’

'Evlerinizi derhal terk edin'

Mısır resmi haber ajansı MENA'ya açıklama yapan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "İsrail'in 'maskaralık" düzeyindeki saldırganlığı bugün, yani salı günü sona eriyor. Filistin ve İsrailli yetkililerin üzerinde uzlaştığı "ateşkes" birkaç saat içerisinde olumlu etkisini gösterecektir" dedi.

Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'in Mısır istihbarat yetkilileriyle görüşmede olduğunu belirten Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, "Ancak bir anlaşmanın sağlanmak üzere olunduğu artık bir sır değil" şeklinde konuştu.


'EVLERİNİZİ DERHAL TERK EDİN'
Mursi'nin açıklamasından kısa bir süre sonra İsrail ordusu, Gazze semalarına "şehri derhal terk edin" bildirileri atıldı. Bildiride, "Kendi güvenliğiniz için derhal evlerinizden ayrılın ve şehir merkezinde toplanın" denildi. İsrail'in bildirileri Arapça attığı da görüldü.

BM GENEL SEKRETERİ İSRAİL'DE
İsrail'in Gazze'ye havadan ve denizden saldırısının 7. gününde, "ateşkes" için diplomatik girişimler hızlandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Gazze'de. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Mısır'ın ardından İsrail'e gitti. Ban'ın Ramallah'da Mahmud Abbas'la da görüşmesi bekleniyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, "Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarını durdurması" çağrısı yenilenirken, krizin çözülmesine Mısır'ın yardımcı olabileceği vurgulanmıştı.

CLINTON NETANYAHU İLE GÖRÜŞECEK
İsrail'in kara operasyonuna destek vermeyen Obama yönetimi de, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ı Tel Aviv ve Ramallah'a gönderiyor. Bugün İsrail'e hareket edecek Hillary Clinton, yarın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ramallah'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir araya gelecek.

KARA OPERASYONU ASKIDA
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Tel Aviv ve Ramallah'a ziyareti öncesi, "ateşkes"le ilgili bir açıklama da İsrail'den geldi. İsrail kara operasyonunu şimdilik askıya aldığını açıkladı. Fransız haber ajansı AFP'ye açıklama yapan bir İsrailli yetkili, "Kara operasyonunu askıya alma kararını, diplomatik girişimlere bir şans tanımak için aldık" dedi.

BAN: ACİLEN ATEŞKES İLAN EDİLMELİ
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'ye görüşmesi sonrası bir basın toplantısı düzenledi. BM Genel Sekreteri Ban, Gazze'de acilen ateşkes ilan edilmesini talep etti.

İsrail'in olası kara operasyonunun "tehlikeli bir çatışma"ya yol açacağı uyarısı yapan BM Genel Sekreteri Ban, bunun önlenmesi gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban, İsrail ve Filistinli yetkililerle görüşmek üzere Tel Aviv ve Ramallah'da bulunoyr.

BANKA YERLE BİR EDİLDİ
İsrail dün gece de, Gazze'yi havadan bombalamaya devam etti. İsrail savaş uçakları, dün gece düzenlenen saldırılarda Gazze'nin altyapısını hedef aldı. Hamas'ın uluslararası amborgoyu hafifletmek için kurduğu "İslami Ulusal Bankası"na düzenlenen hava saldırısında bina yerle bir edildi. Hamas bu banka aracılığıyla çalışanlarının maaşlarını ödüyordü.

ALTYAPI VURULDU
"Ateşkes" sağlanmadan önce Gazze'deki altyapıyı yerle bir etmeyi planlayan Netanyahu hükümeti, dün Gazze kentinin yanı sıra Han Yunus ve Mısır sınırına yakın bölgeleri de bombaladı. Buralarda özellikle yollar ve köprüler hedef alındı. İsrail'in 7 gündür süren saldırılarında 111 Filistinli yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenlerin 56'sı sivil. Hamas'ın roket saldırılarında ise, 3 İsrailli öldürüldü.

100'DEN FAZLA ROKET ATILDI
Filistin devlet haber ajansı Maan'a açıklama yapan Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları ise, dün İsrail'e 100'den fazla roket fırlattıklarını açıkladı. İsrail haber sitesi Ynet'in haberinde ise, dün İsrail'e 135 roketin atıldığı belirtildi. 67 roketin İsrail topraklarına düştüğü, 42'sinin ise füze savunma sistemi "Demir Kubbe" tarafından havada imha edildiği açıklandı.

GIDA İHTİYACI MISIR'DAN
Gazze'ye yönelik İsrail saldırıları devam ederken, Mısır'da bulunan onlarca Filistinli Refah sınır kapısından geçerek Gazze'ye giriş yaptı.

İsrail saldırılarının kendilerini yıldırmayacağını ve İsrail'in saldırılarına rağmen Mısır'da kalmak yerine Gazze'ye dönmeyi tercih ettiklerini söyleyen Filistinliler, tüm dünyadan direnişlerine destek istedi.

Refah kapısının Mısır tarafından temel ihtiyaç maddeleri satın aldıkları gözlenen Gazzeliler, İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de temel gıda maddeleri dahil ihtiyaçlarını karşılayacak malzeme bulmakta güçlük çektiklerini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar