ETİ’de kaos sürüyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

ETİ’de kaos sürüyor

ETİ’de kaos sürüyor

ŞİRKETLER YASASI’NA AYKIRI… Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin tasfiyesine ilişkin dava dün karara bağlandı. Şirketler Yasası Fasıl 113’e göre, bu gibi şirketlerin tasfiye işlemlerinde tek yetkili şirket direktörleridir. Mahkeme, Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin tasfiye talebini, direktörlerin imzası olmadığı gerekçesi ile reddetti

PERSONEL AÇIKTA KALDI… Eti Teşebbüsleri Ltd.’de tasfiye kararı çıkmayınca 60 kişilik personel de ortada kaldı. Eti Teşebbüsleri Ltd. tasfiye edilseydi, şirketin mart ayı itibarı ile ilişkisini kestiği 60 kişilik personeli özelleştirme kapsamında devlet kurumlarında görevlendirilecekti


4 MİLYON CİVARINDA BORÇLU… Eti Teşebbüsleri Ltd. Genel Müdür Vekili Memduh Vaiz, Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin toplam borcunun yaklaşık 4 milyon TL olduğunu belirtti. Vaiz, “Şirket faaliyetlerini sürdüremiyor. Dış firmalara, bankalara ve yerli kuruluşlara borçları var. Şirket çek yasağına girmek üzere" dedi

Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin tasfiyesine ilişkin dava, dün karara bağlandı.
Mahkeme, Şirketler Yasası Fasıl 113’e göre, bu gibi şirketlerin tasfiye işlemlerinde şirket direktörlerinin yetkili olduğuna işaret ederek, Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin tavsiye talebinde şirket direktörlerinin imzası bulunmaması gerekçesi ile reddetti.
Şirketin tasfiye kararının reddedilmesi ile birlikte Eti Teşebbüsleri Ltd. çalışanlarının da umudu tükendi.
Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin tasfiye kararı çıkmış olsaydı, 60 kişilik şirket çalışanı özelleştirme kapsamında devlet kurumlarında görevlendirilecekti.

Ercan özelleştirildi, şirket çöküşe sürüklendi
Eti Teşebbüsleri Ltd. Genel Müdür Vekili Memduh Vaiz, Havadis’e yaptığı açıklamada, Eti Teşebbüsleri Ltd.n’in Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesi ile birlikte Ercan’da bulunan ve şirketin genel kaynaklarının karşılandığı gümrüksüz satış mağazalarının kapatıldığını belirtti.
Vaiz, Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin yüzde 99’luk hissesine sahip olan TCM Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı’nın Ercan Havaalanı’ndaki gümrüksüz satış mağazalarının kapatılmasının ardından olağanüstü genel kurul toplantısı yaptığını ve toplantıda Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin tasfiye kararının alındığını açıkladı.

Şirketler Yasası’na aykırı
Eti Teşebbüsleri Ltd. Genel Müdür Vekili Memduh Vaiz, genel kurulun şirketin tasfiyesi ile ilgili gerekli yasal müracaatın yapılması için kendisini yetkilendirdiğini ayrıca müracaat ile ilgili imza yetkisinin de kendisine verildiğini kaydetti.
Vaiz, “Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin 5 direktörü daha önceden istifa ettiğinden ve yerlerine yeni direktörler atanmadığından olağanüstü genel kurul toplandı. Genel Kurul, tasfiye müracaatı için tüm yetkiyi bana verdi. Ancak, Şirketler Yasası Fasıl 113’e göre, bu gibi şirketlerin tasfiye işlemlerinde şirket direktörleri yetkilidir. Mahkeme, bu gerekçe ile tasfiye talebimizi reddetti” dedi.

“Personelin maaş alacağı yok”
Eti Teşebbüsleri Ltd. Genel Müdür Vekili Memduh Vaiz, “Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin 60 çalışanı ile mart ayının sonu itibarı ile ilişkisini kestiğini dile getirdi.
Personelin izin hakları dışında şirketten alacağı olmadığını kaydeden Memduh Vaiz şunları söyledi: “Şirketimizde 60 personel vardı. Mart ayı sonu gibi tamamı ile şirket ilişkisi kesildi. Personelin tamamının İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımları eksiksiz olarak yatırıldı. İzin hakları dışında şirketten alacakları yok. Eğer tasfiye kararı çıksaydı, özelleştirme kapsamında tüm personel devlete kaydırılacaktı. Ancak biz şirketin ve personelin durumunu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yetkililerine aktardık. Bakanlık, karar metninin çıkmasını beklememizi, karar metni çıktıktan sonra çalışan ve şirket hakkındaki durumu ivedi olarak belirleyeceklerini dile getirdi.”

“Toplam borç 4 milyon TL civarında”
Eti Teşebbüsleri Ltd. Genel Müdür Vekili Memduh Vaiz, Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin bugün itibarı ile toplam borcunun yaklaşık 4 milyon TL olduğunu belirtti.
Memduh Vaiz, şirketin Gönyeli’de taşınmaz malı olduğunu ve bu taşınmaz malın satılması halinde şirketin tüm borçlarını ödeyebileceğini ifade etti.

“Çek yasağı kapıda”
Memduh Vaiz, Eti Teşebbüsleri Ltd.’nin mali durumunun giderek dibe vurduğunu belirtti. Eti Teşebbüsleri Ltd. Genel Müdür Vekili Memduh Vaiz, “Şirket faaliyetlerini sürdüremez durumdadır. Şirketin, dış firmalara, bankalara ve yerli kuruluşlara borçları vardır ve çek yasağına girmek üzeredir" dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar