“Ekmeğimize dokunmayın” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

“Ekmeğimize dokunmayın”

“Ekmeğimize dokunmayın”

Mağusalı bir grup esnaf, Havadis’e yaptıkları açıklamada, “Tüm kazancımız akaryakıta gidiyor. Kalan para ekmek- soğana ancak yeterken, geleceğe ümitsizce bakıyoruz” dedi

Bekir Koruk: Daha önceki yıllarda dara düştüğümüz zaman soğan ekmek yer geçinir gideriz derdik ama yapılan zamlar nedeniyle, artık geçinmek için soğanla ekmek bile yiyemeyeceğiz. Evine günde 10 ekmek alan aile vardır. Zam nedeniyle kalabalık aileler için durum biraz daha zorlaştı


Nadire KRAŞLIOĞLU
Temel tüketim maddesi ekmek ve akaryakıta yapılan zam, bazı sendikalar, dernekler ve vatandaşların tepkisine yol açtı.
Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle geçim sıkıntısı yaşadıklarını belirten vatandaşlar, akaryakıta ve ekmeğe yapılan zammın adaletsizlik olduğunu ifade etti.
Yıllardır çalışana artış yapılmadığından yakınan vatandaş, rutine bağlanan zamlar nedeniyle hükümetin halkı çaresizliğe ittiğini iddia etti.

“Soğan, ekmek bile yiyemeyeceğiz”
Zamların ve pahalılığın halkı giderek çıkmaza sürüklediğini belirten vatandaş, “Eskiden dara düştüğümüz zaman soğan ekmek yer geçinir gideriz derdik ancak son yapılan zamların ardından geçinmek için artık soğan ekmek bile yiyemeyeceğiz” diyerek isyanını dile getirdi. Akaryakıta yapılan zamların ise artık alışkanlık yaptığını belirten vatandaş, sabah uyandıkları zaman akaryakıta zam yapıldığı haberlerini duyduklarında şaşırmadıklarını dile getirdi.

“Zam yapılıyorsa artış da yapılmalı”
Uzun yıllardır çalışanın maaşına artış yapılmadığını belirten vatandaş, “Artış yapılmadan zam yapılıyor. Cari açıktaki borç vatandaşın ensesinden çıkarılıyor” dedi. Düzenli olarak her ay muhakkak bir şeylere zam yapıldığını ifade eden vatandaş, hükümetin halkı çaresizliğe ittiğini iddia etti. Vatandaş, düşünmeden hareket edilerek hem işsizliğin hem de geçim sıkıntısının artmasının devam etmesi halinde, ülkede suçlu sayısının da artacağını kaydetti.

Vatandaş ne dedi?
Tuncay Yılsev: Her geçen gün daha kötüye gidiyoruz ve artık geçinemeyecek duruma geldik. Zam yapıldığı gibi artış da yapılsın ki talep edilen zam ücretini ödeyebilelim. Aksi takdirde vatandaş bu pahalılıkta her geçen gün daha da kötüye gidecek. 35 yıldır baba mesleğim olan taşımacılık görevini yapıyorum ancak akaryakıta yapılan zamlar nedeniyle gelirim giderlerimi karşılamaz hale geldi.

Salih Gökmen: Hükümet zamları yaparken çok yönlü düşünmeli ve vatandaşı artık daha fazla zorda bırakmamalı. Son olarak ekmeğe ve akaryakıta yapılan zam bizi çok kötü etkiledi çünkü artış yapılmadan sürekli zam yapılıyor ve vatandaş her zammın ardından daha fazla geçim sıkıntısı çekiyor. Kalabalık bir aile olduğumuz için zam yapılmadan önce günde 5 ekmek alıyordum fakat zam nedeniyle alacağım ekmek sayısını 3’e düşürmek zorunda kaldım.

 

 

Bekir Koruk: Daha önceki yıllarda dara düştüğümüz zaman soğan ekmek yer geçinir gideriz derdik ama yapılan zamlar nedeniyle, artık geçinmek için soğanla ekmek bile yiyemeyeceğiz. Vatandaşı bu hale getiren utansın. Vatandaş sıkıntı içerisinde ve ailesini geçindirebilmek için döktüğü alın terinin karşılığını bile alamıyor. Evine ve çocuklarına günde 10 ekmek alan aile vardır. Zam nedeniyle kalabalık aileler için durum biraz daha zorlaştı. Aslında halkımız akaryakıt ve tüp zammına alıştı. Sabah kalktığı zaman zam haberiyle uyanan vatandaş artık bu durumu pek yadırgamıyor ama vatandaşın ekonomik durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

 

Durmuş Ali Çetin: Vatandaş, zaten geçim sıkıntısı ile boğuşurken, akaryakıt ve ekmeğe yapılan zamların ardından daha da zor duruma düştü. Esnafımız gün olur siftah yapmadan dükkanını kapatmak zorunda kalıyor fakat hükümetimiz cari açığı vatandaşımızın ensesinden kapatmaya çalışıyor. Artış yapılmadığı gibi bir de rutin bir şekilde zam yapılıyor ve esnaf ile vatandaşın beli bükülüyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar