Esad'ı Köşeye Sıkıştıracak Gelişme... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Dünya

Esad’ı Köşeye Sıkıştıracak Gelişme…

Esad'ı Köşeye Sıkıştıracak Gelişme...

Suriye'de kimyasal saldırı düzenlendiğini doğrulayan güçlü delillere ulaşıldı.

İngiliz yayın kurumu BBC Suriye'de Esad güçlerinin geçen ay kimyasal saldırıda bulunduğunu doğrulayan "güçlü delillere" ulaşıldığını açıkladı.


Suriye'deki İngiliz yayın kurumu BBC muhabirine konuşan görgü tanıklarının, ülkenin kuzeyinde, Halep'in güneybatısındaki Sarakeb kentinde hükümet güçlerinin helikopterlerinden zehirli gaz içeren en az iki cihaz atıldığını söylediği aktarıldı.

Haberde, nisan ayında top atışları altında kalan Sarakeb şehrindeki bir hastanedeki doktorların, tedavi ettikleri hastalardan sekizinin nefes alma sorunları çektiğini ve bazılarının kustuğunu anlattığı belirtildi.

BBC, saldırılara ilişkin delillerin ve hayatını kaybeden kişilerden alınan örneklerin İngiltere, Fransa, Türkiye ve ABD'ye gönderildiğini kaydetti.

İngiliz yayın kurumu konuya ilişkin haberinde ayrıca "BBC'ye ulaştırılan birkaç video kimyasal saldırı iddialarını doğrular gibi görünse de bu delilleri bağımsız olarak doğrulamak mümkün değil" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasının olası bir askeri müdahale için "kırmızı çizgi" olacağını söylemişti. Ancak Obama, mevcut istihbarat raporlarının kimyasal silah kullanıldığına dair yeterince güçlü kanıt sunmadığını belirtmişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar