13 Kişilik Aileyi Ölümden Kurtardı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Türkiye

13 Kişilik Aileyi Ölümden Kurtardı

 


 

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'ne bağlı Taşlıca Köyü'nde, önceki gün sağanak yağış nedeniyle yıkılmak üzere olan kerpiç evde uyuyan 13 kişilik Korkut Ailesi, çoban köpeğinin havlamasıyla yıkılan evin altında kalmaktan son anda kurtuldu.

BİR KAÇ SANİYE SONRA TAMAMEN ÇÖKTÜ

Kızıltepe'ye bağlı Taşlıca Köyü'nde, önceki gün sabah saatlerine doğru başlayan sağanak yağmur, az daha 13 can alıyordu. 13 kişilik Korkut Ailesi'nin yaşadığı kerpiç ev, yıkılmak üzereyken dışarda bekleyen çoban köpeğinin havlamasıyla ölümden kurtuldu. Köpeğin havlamasına uyanan evin reisi Mehmet Korkut, hırsız olabileceğiyle önce evin etrafında dolaştı. Kimseleri göremeyen Korkut, evin kerpiç duvarının tamamen ıslandığını ve yukardan kerpiç parçalarının düşmeye başladığını görünce, eve koşarak aile fertlerinin dışarı çıkmasını sağladı. Herkes çıktıktan bir kaç saniye sonra ise toprak dam ve kerpiç duvarlar tamamen çöktü.

 

HAYATLARINI KÖPEĞE BORÇLULAR

Hayatta kalmayı yıllardır besledikleri çoban köpeğine borçlu olduklarını belirten Mehmet Korkut, "Köpeğin havlamasıyla uyandım. Önce yabancı biri var, ya da hırsız olabileceğini düşündük. Ancak evin etrafında gezerken damdan, kerpiç ve çamur parçalarının düştüğünü gördük. Bunu görünce hemen çocuklarımı ve eşimi uyandırıp, kendimizi dışarı attık. Köpeğin havlaması ve ardından bizim bağrışmalarımızla komşular da yardıma koştu. Yeni evlendirdiğimiz oğlumuzun çeyizlik eşyalarının bir bölümünü komşularla birlikte çıkardık. Ancak eşyalar zarar gördü. Çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, televizyon, dolap vardı, bunlar zarar gördü. 10 yıldır bu evde yaşıyorduk. Kerpiçti ama bize yetiyordu. Şimdi artık o da yok, yetkililerden yardım bekliyorum" dedi.

CANIMIZI ZOR KURTARDIK

Mehmet Korkut'un kızı Çiğdem Korkut ise, "Havlama sesini sonradan duydum. Babam bizi uyandırınca köpeğimiz havlamaya devam ediyordu. Babam uyandırdı evden dışarı çıktık o sırada damımızdan çamur akıyordu. Canımızı zor kurtardık. Sonra komşuların yardımıyla eşyalarımızı çıkarmaya çalıştık" diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar