'Esad'a silah satmayı sürdüreceğiz' - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Dünya

‘Esad’a silah satmayı sürdüreceğiz’

'Esad'a silah satmayı sürdüreceğiz'

Rusya, Şam'a "İskender" taktik füze sistemleri göndermediğini açıkladı.BM Güvenlik Konseyi'nin "Suriye'ye silah satılamaz" yönünde bir kararı bulunmadığını hatırlatan Rus silah şirketi Rosoboroneksport Genel Müdürü Anatoliy İsaykin, Moskova'nın Suriye'ye silah satışını durdurma niyeti olmadığını söyledi.

Rus yetkili Anatoliy İsaykin, ülkesinin Suriye'ye, "İskender" taktik füze sistemleri gönderdiği yönündeki haberleri ise yalanladı.


Suriye ile bu sistemlerin satışına ilişkin anlaşmalarının olmadığını ifade eden İsaykin, Rusya'nın Suriye'ye "İskender" gönderdiğine ilişkin haberleri uydurma olarak nitelendirdi.
 

Suriye'ye, önceki yıllarda imzalanan anlaşmalar gereği hava savunma sistemleri gönderdiklerini vurgulayan İsaykin, gönderilen silahların arasında helikopter veya uçak gibi araçların olmadığını vurguladı.

İki ülke arasındaki askeri-teknik anlaşmanın uluslararası kurallar çerçevesinde yapıldığını ve anlaşmaya sadık kalınarak askeri malzemenin gönderilmesine devam edileceğini vurgulayan Isaykin, gönderilecek malzemeler konusunda ise detaylı bilgi vermedi.

Rus yetkili İsaykin, Rusya'nın silah sattığı ülkeler arasında Suriye'nin satış hacmine göre 13-14 sıralarda olduğunu da belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar