Köşe Yazarları

Erten bizim gururumuz


Yıllar önce anne ve babası tarafından çok iyi yetiştirilen ve Anadolu Efes kapısından giren orada ciddi yatırımlar yapılan Erten diye bir çocuk vardı. O çocuk, Anadolu Efes tarafından alt yapısında eğitildi sonra çeşitli kategorilerde oynatıldı ve en sonunda da bir dönemin koçu Ivkovic tarafından A takıma alındı. Burada da başarılı olmasına rağmen ABD Kolej Ligi’ne gitti, orada da oynadıktan sonra yeniden Anadolu Efes’e bu kez Ergin Ataman’la çalışmaya başladı. Bunları niye yazıyorum. Bu çocuğun her anında hem anne babası hem de ben gazeteci olarak yer aldım.

Bu konuda hiç ama hiç mütevazı olmayacağım. Ben Erten’i yazarken şimdi ortalarda dolananlar burun kıvırıyorlardı. Ama şimdi herkes Erten için methiyeler düzüyor.Erten Gazi bu ülkeden çıkan önemli bir isim. Bunu yaparken “DEVLET”, annesi Ayten ve baba Uğur’a be kardeşim siz ne yapıyorsunuz dedi mi? Bir şey demedi. Bu insanlara destek oldu mu? olmadı. Şimdi bakın göresiniz adım gibi eminim Erten’le fotoğraf çekmek için sıraya girecekler. Bu ülke gerçekten mükemmel, karakterli ve adam gibi adam bir sporcunun nasıl zirve yaptığını gördü.

Türkiye’de basketbolun ekol takımı Anadolu Efes’te oynamak gerçekten zor iştir. Orada ikincilik asla başarı olmaz hep zirve başarıdır. Erten, Anadolu Efes ile Euroleague oynayan ilk KKTC’li oldu. BAL Ligi’nde oynamadı. Bizim futbolcularımızı küçümsemiyorum. Ama Erten Gazi bir takım mücadelesinde çıkılabilecek en büyük zirveyi gördü. Avrupa Şampiyonu olan bir takımda KKTC’den bir oyuncu var.

Bu genç adam önceki akşam Anadolu Efes ile Euroleague şampiyonluğu yaşarken televizyon başına KKTC halkını da oturtarak bu zaferi izlettirdi. Erten çeyrek finalde Maccabbi Tel Aviv’e attığı basket hala daha hafızlardan çıkmadı. Erten şampiyonluk yaşarken kendine güvenen bir avuç insanı ağlattı. Aile ağladı, hatta ben bile maç sonunda ağladım.

Dünyada tanıtım için çırpınan devletimize büyük bir fırsat geçti. Başta Erten, Eliz, Buse, Merve diğer bireysel sporcularımız fahri Turizm Elçisi ilan edilmelidirler.

Yürü be Erten kim tutar seni.Başa dön tuşu