Eroğlu'ndan UBP’ye Resmen Müdahale - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Eroğlu’ndan UBP’ye Resmen Müdahale

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Biz Türk tarafı olarak Kıbrıs’ta yaşayabilir, kalıcı, var olan gerçekleri dikkate alarak ortaya çıkacak bir anlaşmayı arzu ediyoruz ve onun arayışı içerisinde olacağız” dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Başbakan İrsen Küçük’ün “Cumhurbaşkanı ile aramız açık” şeklindeki açıklamaları “yanlış ifadeler” olarak değerlendiren Eroğlu, İrsen Küçük’ün Başbakan seçilmesinde katkısının büyük olduğunu, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) içinden çıkmış bir Cumhurbaşkanı olarak bir tercihinin olmasının gayet doğal olduğunu söyledi. İrsen Küçük’ün Başbakan seçildikten bir müddet sonra Cumhurbaşkanı’na karşı bir tavır değişikliğine girdiğini savunan Eroğlu, söyle devam etti:
“Bilmiyorum kendi iradesiyle mi hareket etti, bu karara vardı? Yoksa yönlendirildi mi? Küçük, UBP milletvekillerinin veya bakanlarının Cumhurbaşkanlığı’na, beni ziyarete gelmelerini bile engellemeye kalkmıştır. Halbuki benim hükümete müdahalem hiçbir şekilde olmamıştır. 35 senesini UBP’ye veren ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine girerken UBP adayı olarak, bir kişiyi işaret etme hakkı doğal sayılması gerekir.
Ben Cumhurbaşkanı olduysam konuşmayacak veya bir konuda pozisyon almayacak diye bir gerekçe olamaz. Benim istediğim tek bir şey vardır. Ülke de huzur olması. Kurultaylar çok oldu. Hiçbir kurultay böyle olmadı. İnşallah, bu kurultayda bu ülke ve bu parti kurtulur diye düşünüyorum.”
Anastasiadis’e eleştiri
Rum kesimindeki seçimlere ilişkin yaptığı değerlendirmede, en güçlü adayın Nikos Anastasiadis olduğunu belirterek, GKRK’deki Başkanlık seçimlerinin daha önce de iki turda olduğunu, ilk turda yüzde 50’yi herhangi bir adayın geçme ihtimalinin görünmediğini söyledi.
“Biz Türk tarafı olarak Kıbrıs’ta yaşayabilir, kalıcı, var olan gerçekleri dikkate alarak ortaya çıkacak bir anlaşmayı arzu ediyoruz ve onun arayışı içerisinde olacağız” diyen Eroğlu, Kıbrıs konusunda Anastasiadis’in bugüne kadar gelmiş liderlerden farklı olmadığını, 2003 yılında Annan Planı’nda “evet” tarafında olmasına rağmen şu an şiddetle plana karşı olan bir aday olduğunu kaydetti.
Anastasiadis’in seçim kampanyalarında “Yüze 76 oy oranıyla reddedilen bir planı benim desteklemem mümkün değil. Halkın iradesine saygılıyım. Annan Planı masada yoktur, masadan kalkmıştır” şeklinde açıklamaları olduğuna dikkati çeken Eroğlu, şunları söyledi:
“Anastasiadis, Türkiye’nin garantörlüğüne karşı olduğunu, Türkiye’den gelen ve vatandaşımız olan kardeşlerimizin buradaki varlığını kabul etmeyeceğini söylüyor. Görüşme masasında çok da uzlaşıcı bir tavır izlemeyeceği görülüyor. Türkiye’nin garantisinden rahatsız olan, Türkiye’den gelen vatandaşlarımızın kalıcılığından şikayet eden bir kişiliği sergiliyor. Bunları bizim kabul etmemiz mümkün değildir. İnşallah, seçim sonrası müzakere masasına gelir diye bir beklenti içerisindeyiz. Seçim sonrasında masaya getireceği önerileri dikkate alarak bir durum değerlendirmesi yapacağım.”
“AB, Türkiye’ye haksızlık ediyor”
Kıbrıs sorununun Türkiye’nin AB müzakerelerinde engel teşkil etmesinin adil bir davranış olmadığını ifade eden Eroğlu, “Kıbrıs’ta eğer bir sorun varsa bu sorunun sorumlusu Rum tarafıdır” dedi.
“Kıbrıs sorununu çöz ve gel” diyen AB’nin Türkiye’ye haksızlık ettiğini vurgulayan Eroğlu, “AB, bunu herhangi bir esasa, herhangi bir noktaya dayandırmamaktadır. Yasağa neden olanlar AB’nin içerisindedir. Bence bu Türkiye’yi AB kapısında oyalamak için takındıkları bir tavır veya ortaya koydukları bir senaryodur. Bunu bir senaryo olarak görüyorum” diye konuştu.
GKRK’nin İsrail ve Fransız şirketleriyle yapmış olduğu anlaşmaların ise “Akdeniz’deki suları ısındırdığı” uyarısında bulunan Eroğlu, Rum tarafının buna yeni dönemde daha çok hassasiyet göstermesi gerektiğini, bu problemin Güney Kıbrıs’ın başını ağrıtacağını düşündüğünü bildirdi.
Türkiye’den KKTC’ye gelecek su projesi
Türkiye’den KKTC’ye su boru hattı projesinin yıllardan beri hükümetlerin programında olduğunu hatırlatan Eroğlu, “Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı bir tutum izlemesiyle proje hayata geçirilmiş bir vaziyettedir. KKTC’ye su gelişi bizim en büyük ihtiyaçlarımızdan birini karşılayacaktır. KKTC’ye gelecek su bizim için son derece önemli ve ekonomiye katkı sağlayacak bir projedir” dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, GKRK’nin de suya ihtiyacı olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs’ın deniz sularını tatlılaştırarak su temin etmesinin maliyetinin yüksek olduğunu kaydetti. “Eğer arzu ederse bize gelen sudan Güney’e de verebiliriz” diyen Eroğlu, o zaman da bu suyun adının “barış suyu” olacağını kaydetti.
Lefkoşa Belediyesi’ndeki sorun
Lefkoşa Belediyesi sorununun, 2012 yılının Şubat ayından bu Şubat ayına kadar uzatılmış olmasının kabul edilecek bir durum olmadığını ifade eden Eroğlu, “Olay ilk sendikal grevden sonra hemen halledilebilirdi. Maalesef bugüne kadar uzadı. Belediye başkanı, belediye meclisi, üyeleri istifa etti ya da ettirildi. Belediye, 7 Nisan’da sandığa gidiyor. Lefkoşa, bir seneden beri çöplerin içerisinde, bu da hoş bir şey değil. Temennim, vatandaş sandığa gitsin, özgür iradesi ile belediye başkanını seçsin, belediye meclis üyelerini seçsin ve Lefkoşa bu çöp deryasından kurtulsun” diye konuştu. Murat Demirci / AA

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar