Köşe Yazarları

Eroğlu’na saygı mı?Dün itibarı ile siyaset adına hareketli saatler yaşandı. Günlerce konuşulan istifalar artık netlik kazandı. Dün Ahmet Kâşif, Ergün Serdaroğlu ve Hamit Bakırcı resmen istifalarını DP-UG’ye ve Meclis Başkanına sundu.
Menteş Gündüz’ün neden istifa etmediği konusunda çeşitli söylemler var. Bu söylemlerle dün birçok açıklama yapmak zorunda kalan Gündüz sanırım siyasetteki en zor dönemini yaşıyor. İnişli çıkışlı bir süreçte ayakta durmaya çalışıyor.
Peki, Menteş Gündüz neden istifa etmedi? İstifa etmedi çünkü Eroğlu’na yakın olması buna engeldi.
Sayın Eroğlu bu konuda net durdu. İstifaların olmaması adına önceden de konuşmuş ve gerekli uyarıyı yapmıştı. Ahmet Kaşif bu uyarıları çok ciddiye almadığı gibi, aldığı karardan da dönmedi. Bu durum gerek DP-UG gerek UBP gerekse Eroğlu tarafından benimsenmedi. Her ne kadar geçmişte yaşanan sıkıntıları ve sorunları unuttuk deseler de bir yerde geçmişe dair hesaplaşma vardı. Gerek Eroğlu gerekse Kâşif şuan hesaplaşma sürecine girdi.
DP-UG bu durumda 3 vekilini hatta Zorlu Töre ile birlikte 4 vekilini kaybetti. Kısacası ikiye ayrıldı.
UBP ise endişe içerisinde girdi. DP-UG’den ayrılan vekilleri kendi parti çatıları altında görmek istemediklerini resmen değilse gayri resmi olarak ifade ettiler.
Eroğlu’na gelince…
Eroğlu Cumhurbaşkanlığı seçimleri için henüz adayım demeden yaşanan bu karmaşıklıklardan huzursuz oldu. Şu an kendisini zorda bırakan bu vekillere kızgın. Kızgın olmakla da haklı. Kimse ciddi bir yarışa gireceği zaman sakatlık yaşanmasını istemez. Ama durum budur. Yarışa girmeden bir taraftan yara alan DP-UG vardır. Bu da dolaylı olarak seçimleri etkileyebilecek bir yaradır. Kaldı ki bugün baktığımızda DP-UG kendi sorunlarını çözmeden Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlanamaz. Kime destek vereceklerini açıklayan DP-UG için bu süreç şimdi ters tepebilir.
Menteş Gündüz  Eroğlu’na olan bağlılığından dolayı geri adım attı. Hâlbuki dün istifa yazısı Ahmet Kaşif’in elinde ve önceden ortak karar alınarak yazılmıştı bu istifalar.
Son dakikaya kadar verdiği kararda ikilem yaşayan Menteş Gündüz, bu duruşunu ne kadar koruyabilir bilinmez ama ortada bir gerçek vardır ki siyaset her şeye gebedir. Bir dakikada bile birçok karar alınarak hükümet bozulabilir. Vekillerin amacı hükümeti bozmaksa zaten buna gerek yok. Ağır aksak giden hükümetin ömrü çok uzun değildir. Cumhurbaşkanlığı öncesinde hükümetin bozulması olası değildir. Seçim üzerine seçim yaşayan halkın kaldırabileceği bir durum değildir bu.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı