Eroğlu, sınır kapılarının açılmasını değerlendirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

Eroğlu, sınır kapılarının açılmasını değerlendirdi

Eroğlu

Kapıların iki halkın barış içinde yan yana yaşabileceğini göstermek için açıldığını belirten Eroğlu, herkes tarafından bu mesajın algılandığını kaydetti.

Bu sürecin anlaşma ile tamamlanması gereğine de işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Biz anlaşma niyetiyle masaya oturuyoruz, ama Rum tarafı anlaşma niyeti sergilemiyor. İnşallah yeni dönemde ve en kısa sürede masaya gelirler” dedi.


23 Nisan töreninin  ardından  Atatürk Stadyumu’nun çıkışında basının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’ın altın satışına ilişkin de konuştu.

Kıbrıs Cumhuriyeti altınlarının Türk-Rum ortaklığına dayanan 1960 anlaşmasına göre alındığını anımsatan Eroğlu, “60 anlaşması nettir. Eğer Rum tarafı bu altınlarda bizim hakkımız yoktur derse, geçmişi reddetmiş olurlar” ifadelerini kullandı.

Güney’in talep edeceği iddia edilen elektrik bedeline ilişkin de “İflas eden tüccar eski defterleri karıştırmış” yorumunu yapan Cumhurbaşkanı; Türk tarafından elektrik bedeli istenmesinin mantık dışı olduğunu söyledi.

Eroğlu; “O yıllarda ortak kurulan santrallerdeki hizmetlerinden faydalanıyordu” dedi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar