23 Nisan coşkuyla kutlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Girne’de düzenlenen törenle kutlandı.

Girne’deki ikinci tören, saat 09:30’da 20 Temmuz Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Burada da saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde Bayraklar göndere çekildi, Türk Çocuğu’nun andı okundu, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, şiir ve Atatürk’ten vecizeler okundu.


Stadyumdaki tören resmi geçidin ardından törene katılan okulların sunduğu gösterilerle sona erdi.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Şehit Hasan Cafer İlkokulu’ndan Müdür Hilmi Bağcıer ile okul öğrencisi Seda Sheeko gerçekleştirdi.

Törene, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, KTBK’yı temsilen Lojistik Destek Grup Komutanı  Kıdemli Albay İsmail Güzeller, GKK’yı temsilen Sahil Güvenlik Komutanı  Deniz Yarbay Hakan Öktemay, Girne Belediye Asbaşkanı Ali Tektan, Girne Polis Müdürü Hüseyin Yeşildağlı, GAÜ Rektörü Prof. Yıldırım Öner, bazı milletvekilleri, siyasi parti, okul, muharip dernek, kurum kuruluşların başkan ve temsilcileriyle askeri erkan katıldı.

BAĞCIER

Şehit Hasan Cafer İlkokulu Müdürü Hilmi Bağcıer yaptığı konuşmada, bugün Türk Milleti’nin Ulusal egemenliği elde edişinin 93’üncü yıldönümü kutladığını belirterek, bugünün saltanat yönetiminin terk edilerek halkın kendi temsilcisini seçerek devleti yönetmeye başladığı günün adı olduğu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünü yarınların güvencesi olan Türk çocuklarına armağan ettiğini de ifade eden Müdür Bağcıer, dünyada bir ilki oluşturan bu tercihin Ata’nın gelecek nesillere verdiği önemin göstergesi olduğunu vurguladı.

Onun; “En büyük eserim”  dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatılması için çalışacaklarını ifade eden Bağcıer,  bu yöndeki kararlılığı yeni yetişen nesile kararlı ve bilinçli bir şekilde aktaracaklarını söyledi.

SHEEKO

Şehit Hasan Cafer İlkokulu öğrencisi Seda Sheeko ise Ulu Önder Atatürk’e seslenmekten duyduğu onuru ifade ederek, Türk çocuklarının onun sayesinde bugün özgürce gezip oynayabildiğini vurguladı.

“Sen rahat uyu Atatürk’üm Cumhuriyeti sen kurdun, bizler yaşatacağız” diyen Sheeko, kendilerine sağlanan özgürlüğe tüm Türk çocukları adına teşekkür etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Lefkoşa Atatürk Stadyumu’ndaki törenle kutlandı.

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral  İbrahim Yılmaz, üst düzey yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Cumhurbaşkanı’nın gösteri ekiplerini denetlemesi ve bayramlarını kutlamasıyla başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından Şehit Tuncer İlkokulu öğrencisi Gonca Güven “Türk Çocuğunun Andını” okudu.

Şehit Tuncer ilkokulu öğrencisi İzge Gürbüz’ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Atatürk İlkokulu öğrencisi Merve Dilekçi “23 Nisan” isimli şiiri okudu.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan’ın konuşmasının ardından tören geçişi ve okulların gösterileriyle tören son buldu.

ATASAYAN

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan 23 Nisan’ın vatan ve millet için büyük bir dönüm noktası olduğunu söyleyerek, işgalci devletlere sesini duyuracak bir milletin, baskı altından kurtulmasını sağlayacak büyük Türk Milletinin gerçek sesi olan TBMM’nin kuruluş tarihi olduğunu söyledi.

Türk Ulusunun egemenliğinde önemli bir basamak olan 23 Nisan’ın Türk çocuklarının dünya çocuklarıyla bir araya gelip barış mesajları verdiği gün olduğunu kaydeden Bakan Atasayan, çocukların bayramını kutladı.

TBMM’nin kuruluşuyla çocukların daha özgür bir ortamda yaşaması gelişmesi ve eğitim görmesinin sağlandığını söyleyen Atasayan, Ulu Önder Atatürk’ün geleceğin çocukların elinde olduğunu bildiği için bu bayramı çocuklara armağan ettiğini ve TBMM’nin açılış sevincini çocuklarla paylaştığını ifade etti.

Atasayan, çocukların yetişmesi ve vatana-millete faydalı olabilmesini görmenin en büyük arzuları olduğunu ifade ederek, çocukların uygarlığın göstergeleri olduğunu söyledi.

Dünyadaki hızlı gelişim ve değişimlere çocukları adapte edebilmek için elinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade eden Atasayan, KKTC bayrağını dünya çocuklarının da olduğu bir etkinlikte görmekten de ayrıca mutluluk duyduğunu söyledi.

KKTC’ye gelen yabancı çocukların birer kültür elçisi görevini üstleneceğini de söyleyen Atasayan, hem misafir çocuklara, hem de onları KKTC’de misafir eden çocuklara teşekkür etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve  Çocuk Bayramı Gazimağusa’da Zafer Anıtı ve Dr. Fazıl Küçük Stadyumu’nda düzenlenen törenlerle kutlandı.

Zafer Anıtı’nda saat 09.00’da yer alan ilk törende protokol sırasına göre, Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ, KTBK Komutanlığı adına Merkez Komutanı Hava Savunma Kıdemli Albay Sefer Akkurt, GKK adına 4. Piyade Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Cemal Volkan, Belediye Başkanı Oktay Kayalp, siyasi parti, üniversite, okul,  dernek, kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından çelenk konuldu.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle buradaki tören tamamlandı.

STADYUMDAKİ TÖREN

Dr. Fazıl Küçük Stadyumu’ndaki  saat 09.30’da yer alan ikinci tören ise, Kaymakam ve Belediye Başkanı’nın tören alanını denetlemeleri ve çocukların bayramını kutlamalarıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından  Türk Çocuğunun Andı okundu. Şht. Mustafa Kurtuluş İlkokulu öğrencisi Sıdıka Beyza Keleş’in konuşmasının ardından  aynı okul öğrencilerinden  Emir Ali Karadağ ile Elife Doğan “23 Nisan” isimli şiiri okudular.

Tören geçişi, gösteriler ve final tablosunun oluşturulmasıyla tören sona erdi.

KELEŞ

Sıdıka Beyza Keleş törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan’ın, Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarih olduğunu belirterek, Atatürk’ün ilk meclisin açıldığı günü çocuk bayramı ilan ederek dünya çapında eşsiz bir lider olduğunu gösterdiğini kaydetti.

TBMM’nin açılmasıyla Türk milletinin ufkunun açıldığını söyleyen Keleş, “Bize düşen görev, yüzümüzü geleceğe çevirmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar