Eroğlu, Çiftçiler Birliği’ni Kabul Etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Kıbrıs

Eroğlu, Çiftçiler Birliği’ni Kabul Etti

Eroğlu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, erken seçim tarihiyle ilgili bir karar verme yetkisi veya tarihe karışma gibi bir hakkı olmadığını, ancak erken seçim için siyasi partilere 3-5 ay gibi bir süre tanınsaydı, hem partilerin seçime daha iyi hazırlanabileceğini, hem de sandığa katılımın daha yüksek olabileceğine dikkat çekti.

Eroğlu, erken seçimin 2 ay gibi bir süre içerisine sıkıştırılmak yerine 3-5 aylık gibi bir süre tanınarak yapılabileceğini, yazda vatandaşların tatile gittiğini, ayrıca Ramazan ayının olduğunu ifade ederek, bunlardan dolayı seçime katılımın düşebileceğini ve iradenin sandığa yansıması konusunda sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Alican Kabakçı başkanlığındaki Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’ni kabul etti.

Kabakçı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na tarım sektöründe yaşanan sıkıntılar ile çiftçilerin yaşadığı sorunları anlatarak, hükümeti, tohum alımları ve kuraklık ile buğday fiyatlarının açıklamaması konularında şikayet etti.

Tarım sektöründe hasat dönemi yaşandığını ifade eden Kabakçı, ülkenin bu yıl hem yağış aldığını hem de kuraklık yaşandığını, çünkü ülkenin düzensiz bir yağış aldığını ifade ederek, tüm bunları hükümete anlattıklarını ancak kendilerini tatmin eden bir sonucun ortaya çıkmadığını, aksine Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla tohumluk arpa alımlarını özel sektöre verdiğini kaydetti.

Tohum alımlarının TÜK tarafından yapıldığını ancak bu yıl özel sektörün alım ve satımına açıldığını ifade eden Kabakçı, bu yönde alınan Bakanlar Kurulu kararını Cumhurbaşkanı Eroğlu’na vererek, bu kararı “en talihsiz Bakanlar Kurulu kararı olarak tespit ettiklerini” söyledi.

Kabakçı, Eroğlu’na; “ülke üreticisinin size büyük ihtiyacı var, hükümet düşerse kapınıza çok geleceğiz” dedi.

Üreticilerin emeğinin karşılığını almak istediğini ifade eden Kabakçı, ancak bugün olduğunu ve halen üreticinin beklediği fiyatların açıklanmadığını söyledi. Kabakçı, Başbakan İrsen Küçük ve Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ile yaptığı toplantı hakkında da bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, tarım sektöründe her zaman sıkıntılar bulunduğunu, kendi döneminde de bazı sıkıntıların yaşandığını ancak karşılıklı görüşmelerle sıkıntıların aşıldığını ifade ederek, bu yıl yağmurların düzenli yağmamasından dolayı üreticilerin beklentilerinin altında bir ürün ortaya çıktığını kaydetti.

Eroğlu, tarım sektöründe çalışan üreticilerin gelecek yıl da bu üretimlerini devam ettirebilmesi için teşvik ve primlerin ödenmesi ve önlerinin açılması gerektiğini ifade ederek, Çiftçiler Birliği’nin kendisine aktardıklarına göre, çiftçilerin hayatlarından pek de memnun olmadığını anladığını dile getirdi.

Sıkıntıların çözülmesi temennisini dile getiren Eroğlu, ülkede erken seçimin gündemde olduğunu ve bir tarih belirlendiğini, ancak bu tarihin ülkeye sıkıntı yaşatabileceğine dikkat çekerek, siyasi partilere 3-5 ay gibi bir süre tanınmasının daha katılımcı bir seçim getirebileceğini ifade etti.

Eroğlu, vatandaşların yaz aylarında tatile gittiğini, ayrıca Ramazan aynın da bu tarihlere geldiğine dikkat çekerek, genel seçimlere katılımın az olabileceğine ve katılımın düşebileceğine işaret etti.

Meclis’in bir tarih alırken bunları göz önünde bulundurması gerektiğini, ancak kendisinin seçim tarihine karışma veya seçim belirleme gibi bir düşüncesi olmadığını vurgulayan Eroğlu, önemli olanın genel seçimlere katılımın yüksekliği ve iradenin sandığa yansıması olduğunu kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar