Dar Elbise ve Korse Selülit Yapıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Sağlık

Dar Elbise ve Korse Selülit Yapıyor

Genetik yatkınlık, östrojen hormonu artışı, gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı gibi etkenlerin yanı sıra dar elbiseler ve korse kullanmak da selülitin önemli nedenleri arasında.

İSTANBUL – Havaların ısınmasıyla birlikte birçok kadını selülit endişesi sardı. Doğru beslenme ve düzenli egzersizle kontrol altına alınabilen selülitle etkin mücadele için uzman yardımı alınması öneriliyor. Selülitin sadece estetik görünümü değil sağlığı da olumsuz etkilediğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal selülitin, cilt ve cilt altı dokulardaki kan ve lenfatik dolaşımın bozulması; bağ dokularının cildi aşağı doğru çekip portakal kabuğu görüntüsüne yol açan çökmelere neden olması, yağın cilde doğru fıtıklaşması ve ciltte bu çekme ve itmeye bağlı olarak incelmeler sonucu oluştuğunu söyledi.


Dr. Ulusal’ın verdiği bilgiye göre, genetik yatkınlık, östrojen hormonu artışı, gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz, bölgesel dolaşım bozukluğu yaptığı için dar elbiseler ve korse kullanımı, kalorili ve kafeinden zengin beslenme, alkol ve sigara kullanımı, hareketsiz yaşam selülitin başlıca nedenleri olarak gösteriliyor.

SELÜLİTİ ÖNLEMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT
Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal, selüliti önlemek için alınabilecek tedbirlere değindi, tedavi seçenekleri hakkında ise şu bilgileri verdi:
"1.Doğru beslenin: Şeker, tuz, un ve yağ tüketimi minimuma indirilmelidir. Çay, kahve, çikolata gibi kafeinden zengin gıdalar fazla miktarda tüketilmemelidir. Sebze, meyve ve lifli gıdalar daha fazla yenmelidir. Sigara, damarlarda daralmaya yol açarak bölgesel kan akımını azalttığından, zaten dolaşımı bozuk olan selülitli bölgenin kan akımının daha da azalmasına yol açabilmektedir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar