Erken seçim çare değil - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Erken seçim çare değil

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), erken seçimin çare olmayacağı görüşünü belirterek, çarenin Kıbrıs sorununun çözümde aranması gerektiğini kaydetti.

YKP’den yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs’ın kuzeyine sürekli şekil verdiği iddia edilen Türkiye’deki iktidar partisi AKP’nin yeni bir düzenlemeye gittiği savunuldu. Açıklamada, “muhafazakâr neo-liberal politikaların sorunuz hayata geçirilmesi, İslami cemaatlerin Kuzey Kıbrıs’a daha fazla yerleşmesi politikalarında, TC’nin fetih politikasının kalıcılaşması için yapısal önlemlerin hayata geçirilmesinde İrsen Küçük yönetiminin AKP yönetimi tarafından defalarca takdir edildiği” öne sürüldü.


Vatandaşlıkların hızla verilmeye devam ettiği savunulan açıklamada, AKP’nin ayrıca “hemşeri dernekleri” aracılığı ile de siyasi yapıda etkinli olmak için ciddi adımlar attığı iddia edildi.

YKP açıklamasında, genel seçimden ya da bu haliyle Meclis’ten bir şey beklemenin mümkün olamayacağı kaydedilerek AKP yönetiminin her şeye müdahale ettiği, seçimde de istediği yapıyı oluşturmak için kontrolündeki seçmenleri yönlendirerek, Kıbrıslıların iradesinin ortaya çıkmasını engelleyeceği iddia edildi.

Erken genel seçimin çare değil, tersine sorun olacağı savunulan açıklamada, seçimin, Kıbrıslı Türkler için daha fazla sorun üreten ve üretecek olan siyasi kurumların ve yapıların kalıcılaşması gerçeğini de ortaya çıkaracağı görüşüne yer verildi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar