KıbrısManşet

Erhürman, akaryakıt ile tüp gaza zam gelmesini eleştirerek hükümete tepki gösterdi


Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman , hükümetin Hayat Pahalılığı ödeneğini 4 ay süreyle durdurmasına karşın; Türk Lirasının tarihi bir değer kaybı yaşaması ve akaryakıt ile tüp gaza zam gelmesini eleştirdi.

Erhürman kişisel sosyal medya hesabından “hem her şey pahalı olsun, hem de bu zamlar hayat pahalılığına yansımasın” diyerek hükümete tepki gösterdi.

Erhürman’ın paylaşımı şu şekilde:  1. Akaryakıt ve tüp gaz zamları, hayat pahalılığını hukuka/sosyal ve ekonomik akla aykırı biçimde dondurma kararıyla birlikte devreye sokuluyor ve insanlar iki kat yoksullaştırılıyor.
  2. İşsizlik artıyor. Yoksullaşma derinleşiyor. Kasaptan 10 TL’lik kıyma alan insanlar var.
  3. Maliye zorda. Protokol orada ama para gelmeyince, 300 milyona kadar borçlanma kararıyla birlikte, ek faiz yükü altına girilmeye hazırlanılıyor.
  4. Bütün uyarılarımıza karşın Protokol’deki aktarmaların takvimi belirlenmediği için Maliye’de öngörülemezlik artıyor.
  5. Emekli olup da çalışmaya devam edenlere, hem de giderlerini karşılayacak gelir elde edemedikleri bu dönemde, hukuka aykırı biçimde ek mali külfet yükleniyor.
  6. Sterlin 12.15’in üstünü zorluyor.
  7. Banka borçları ötelenmiş durumda ama faizler işlemeye, döviz yükselmeye devam ediyor.
  8. Kapıların açılmasında, turizmde, yükseköğretimde yüz yüze eğitimde plan, talebin genişlemesine ilişkin öngörüsüzlüğü ortadan kaldırmaya yönelik somut adım yok. Ama gelir elde edemeyen özel sektörün giderleri aynen devam…

Hükumet? “Süreci çok iyi yönetiyoruz. İşler tıkırında”!!!Başa dön tuşu