Köşe Yazarları

Erenköy Lisesi sessiz ve derinden…Ülkemizin en doğusundaki lise… Kimilerinin “unutulmuş bölge” diye tanımladığı Karpaz’da güzellikler yaratmaya çalışan bir lise; Erenköy Lisesi. Son yıllarda özellikle LYS’de gösterdiği başarılar takdire şayan… Yalnız LYS’de mi? Sporda, özellikle voleybolda her yıl elde edilen başarılar göz kamaştırıyor. Oralarda bir şeyler oluyor ama görmek ve duymak isteyen fark edebiliyor.
ÖSYM her yıl olduğu gibi bu yıl da mart ayında bir yıl önceki LYS ile ilgili istatistikleri içeren kitapçığını yayımladı. LYS 2014’de değerlendirmeye alınan KKTC’deki 20 lise arasında Erenköy Lisesi yine ön sıralarda… Ne kolejler ne de sınavla öğrenci alan Bülent Ecevit Anadolu Lisesi ve 20 Temmuz Fen Lisesi, Erenköy Lisesi’nin son yıllardaki yükselişi gibi dikkat çekmiyor.
Bu okulumuzun LYS 2014’deki başarısına bir bakalım. Erenköy Lisesi matematik-fen puan türünde Türkiye genelinde ilk bin lise arasında girmeyi zorluyor. Önümüzdeki yıllarda da bunu başaracak güçte olduğunu inanıyorum. KKTC genelinde ise ilk dört lise arasında. Erenköy Lisesi, bu alanda iki koleji ve iki de sınavla öğrenci alan lisemizi geride bırakmış. Hele adında “fen” yazan ve sınavla öğrenci alan bir liseyi matematik-fen puan türünde geride bırakmak önemli bir başarı olsa gerek.
Erenköy Lisesi’nin başarısı sadece matematik-fen puan türünde değil. Aynı zamanda Türkçe-Sosyal puan türünde de KKTC liseleri arasında ikinci sırada yer almış ve tüm kolejleri ve sınavla öğrenci alan liseleri geride bırakmış. Böylesi bir başarı tesadüfü olmasa gerek.
Türkçe-matematik puan türünde de KKTC genelinde yedinci sırada. Yani Erenköy Lisesi tüm puan türlerinde ilk yedi içerisinde. Erenköy Lisesi’nin son üç yıldaki istikrarlı yükselişi planlı programlı bir çalışmanın ürünü olduğunu tahmin ediyorum.
Ekonomik anlamda gelir düzeyi en düşük bölgede böylesi bir başarı elde etmek yabana atılacak cinsten değil. Eğitimde fırsat eşitliği dediğimiz şeyin en az uğradığı yerlerden biri olan Karpaz bölgesinde böylesi bir eğitim ortamı yaratmak, diğer liselerin örnek alması gereken bir durum.
Şimdi burada şu soruyu soranları duyar gibiyim; “Erenköy Lisesi’nde LYS’ye kaç kişi girdi kaç kişi kazandı?” Bunun hiçbir önemi yok bence. Önemli olan sınava girenlerin okul tarafından iyi hazırlanmış olmasıdır. Yoksa bu başarı gelir miydi?
Erenköy Lisesi’nden 2014’de YGS’ye giren öğrenci sayısı 22. Bu öğrencilerin 20 tanesi 180 puan üzerinde puan alarak LYS’ye girmiş. Yani LYS’deki başarının tesadüfü olmadığı burada da görülüyor. LYS’de Erenköy Lisesi’nin başarısını gösteren bir bilgi daha… Türkiye genelinde Kimya sorularında 517’nci, Biyoloji’de de 419’uncu sırada yer alıyor.
*****
Erenköy Lisesi’nin başarısındaki en önemli etkenlerden biri de, bölgedeki tüm iyi öğrencilerin Erenköy Lisesi’nde toplanıyor olmasıdır. Bu bölgede çok az öğrenci kolejler ve diğer sınavla girilen liseleri tercih etmektedir. Yıllardır bu köşeden yazıyoruz. Siz eğer hem GCE hem de LYS koridorunda gidecek iyi öğrencileri kolejlerde toplarsanız, geriye kalan iyiler de Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi’ne giderse, genel lise programı takip eden liselerden başarılı olmasını beklemek de hayalcilik olur. Son dönemde kırsal bölgedeki liselerin LYS’deki başarı oranının artması bundandır. Çünkü özellikle Lefkoşa’daki kolej ve sınavla öğrenci alan okulların uzaklığı, kırsal bölgede öğrenim gören öğrencilerin merkeze gitmesini zorlaştırıyor. LTL, NKL ve Anafartalar Lisesi gibi şehir merkezi okullarının eski başarıları elde edememesinin nedenleri seçilmişler dışında kalanların bu okullarda toplanıyor olmasıdır. Dolayısı ile yıllardır söylediğimiz bir şey var. Okul odaklı değil de program odaklı bir eğitim sistemi gerekiyor.Başa dön tuşu