Erek: Pistler yıprandı,tesis yok, yarış yok! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Köşe YazarlarıSürmanşet

Erek: Pistler yıprandı,tesis yok, yarış yok!

Sporcular Yazı Dizisi 39’un konuğu atletizm yapan Doğa Erek oluyor.

 

Havadis’in Sporcular Yazı Dizisi’ndeki 39’uncu konuğu bir atlet oluyor. İlk kez bir atletizim sporcusu ile yaptığımız yazı dizisindeki konuğumuz 20 yaşındaki sprinter atlet Doğa Erek oluyor. Aynı zamanda milli sporcu olan Doğa 60m-100m-200m mesafelerinde yarışıyor ancak en son yarışını 2019’da koştu ve yarış olmamasından şikayetçi. İşte Doğa Erek’in yazı dizimizdeki sorulara verdiği cevaplar:


 

1-Covid-19 döneminin yaşandığı 2020 yılında Devletin spor yönetimini nasıl buldun?

 

İçinde bulunduğumuz bu zorlu covid-19 döneminde spor yönetimini pek destekleyici bulmadım açıkcası. Bu salgın hastalık nedeniyle tabiki de bazı kapsamlı önlemler alınmalıydı fakat herşeyin tamamen durması tüm sporcuların motivasyonunu düşürdü. En azından bireysel antrenmanların ciddi önlemler kapsamında gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum.

 

2-Bağlı olduğun federasyonun covid-19 döneminde yaptığı veya yapmadığı çalışmaları için ne düşünüyorsun?

 

Ben ve benim gibi bireysel sporla ilgilenen birçok kişi var. Biz kendi çabamızla antrenörüm Celal Keleş’in verdiği programlar çerçevesinde antrenmanlarımıza devam etmeye çalışıyoruz. Fakat katılıp kendimizi görebileceğimiz, performansımızdan haberdar olabileceğimiz hiçbir müsabaka olmuyor. Ve bu durum bizi demoralize ediyor.

 

3-Federasyonun lig/kupa/turnuva vb.organizasyonları olmuşsa nasıl buldun? Önerin veya eleştirin ne olur?

 

Ben atletizm ile uğraşıyorum ve dürüst olmak gerekirse uzun zamandır yaşadığımız en büyük sorunlardan biri burada yeterince yarış düzenlenmemesi. Senede sadece bir veya iki yarışa katılarak adapte olamıyoruz. Her yarış bir tecrübedir ve ne kadar çok yarışa katılma şansımız olursa o kadar çok tecrübemiz olacak. Hatalarımızı görüp kendimizi ileriye taşıyabilmemiz için buna çok ihtiyacımız var.

 

4-Kendi branşın özelinde sporcuların motivasyonunu artırmak ve sporun daha iyi gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini düşünün?

 

Yukarıda da belirttiğim gibi motivasyonumuz açısından en başta gelen unsur daha çok yarış düzenlenmesi. Gerek burada gerek de yurt dışında düzenlenen müsabakalara katılım çok destekleyici olacaktır. Buna ek olarak tesislerin yenilenmesi.

Branşımızda zemin çok önemlidir ve birçok pistimiz maalesef yıpranmış durumda olduğu için antrenmanlarımızı gerçekten daha da zor hale getiriyor.

 

5-Ülkede spordan sorumlu bakanlığın/dairenin çalışmalarını ve spora katkılarını nasıl bulun?

Devletin spor idarecilerine nasıl bir mesaj vermek istersin?

 

Yapılan çalışmaları yetersiz buldum. Özellikle kendi branşım adına konuşmak gerekirse tesisler yıpranmış ve yetersiz. Ülkemizde bir tane bile kapalı atletizm pisti mevcut değil. Kış aylarında her yerde yarışlar kapalı pistlerde düzenleniyor. Ve antrenmanlar da orada gerçekleştiriliyor. Bizim kapalı tesislerimiz olmadığı için, orada düzenlenen yarışlara katıldığımız zaman zemine adapte olmamız zor oluyor.

Spor yöneticilerimiz ve atletizm federasyonu yetkililerinden bize profesyonel düzeyde kendimizi daha rahat hissedebileceğimiz, uluslararası alanda yarışabilecek şekilde geliştirebileceğimiz olanaklar sunmasını ve maddi manevi desteklerini bekliyoruz.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar