DünyaManşetTürkiye

Aç Tavuk Kendini Buğday Ambarında SanırmışTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Rum Kesiminin müzakerelerde oyalama taktiğini devam ettirdiğini belirterek, Rum tarafının “Kıbrıs’ı bize verin hiçbir şeye karışmayın” dediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel Gelecek: İnsan Odaklı, Akıllı Ekonomi” temalı 7. Boğaziçi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın konuşmasına değinerek, “Aylardır, yıllardır orada da yapılmakta olan görüşmeler var. Hep, sürekli oyalama, oyalama, oyalama… Taktik bu. Ne biliyor musun? ‘Siz Kıbrıs’ı tamamen bize verin, hiç bir şeye karışmayın.’ diyor. Hedef bu. Dur bakalım, orada bu kadar şehit kanı var. Neyi veriyorsun?” şeklinde konuştu.
“UTANMADAN AB TOPLANTILARINA BAYRAKLA GELİYORLAR”AA’nın haberine göre, Erdoğan, “Utanmadan, sıkılmadan, Avrupa Birliği toplantılarına Kıbrıs adasının tamamının içinde yer aldığı bayrakla geliyorlar. Bir defa sizin böyle bir bayrağınız olamaz ki. Burada bir KKTC var. Sen, Güney Kıbrıs Rum Yönetimisin. Kuzeyde de Türk Cumhuriyeti var. Bunu göreceksin. Bu da bir saygısızlıktır. Öyle veya böyle bunu anlayacaklar, öğrenecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

“AÇ TAVUK KENDİNİ BUĞDAY AMBARINDA SANIRMIŞ”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın arayarak, ikili ve çoklu görüşme talebinde bulunduğunu ifade ederek, “Ama artık bu işin çok da fazla uzatılmaması lâzım. Bu yılın sonuna kadar bir yere bu konuda da artık varılması lâzım. Ama ‘bu topraklar bizim olacak, bunun yönetimi tamamen bize ait olacak’… Bu tür şeyler olursa, bu yürümez. Aç tavuk kendini, buğday ambarında sanırmış, bunların yaptığı bu.” dedi.

Zirveye, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, TC Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de katıldı.

Konuşmalar sonrasında UİP Kurucusu Cengiz Özgencil, günün anısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tablo hediye etti.

Başa dön tuşu