DünyaTürkiye

Erdoğan: Can Dündar ajandır, iadesini istemek en doğal hakkımızAlmanya Başbakanı Merkel’le ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Can Dündar’ın iadesini istemelerinin en doğal hakları olduuğnu söyledi: “Can Dündar’ın bir ajan olduğunu, 5 yıl 10 aya mahkum edildiğini herhalde biliyorsunuzdur. Kaçarak Almanya’ya gelmiştir. Türk yargısına göre bir mahkumdur.”
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in davetlisi olarak Berlin’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan için bugün Bellevue Sarayı’nda askeri tören düzenlendi.Steinmeier ile görüşen Erdoğan, ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Erdoğan ile Merkel, yaklaşık 1 saatten fazla süren görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti.

MERKEL: KALICI BİR EKONOMİK BÜYÜME SAĞLAYAN TÜRKİYE İSTİYORUZ

​Almanya Başbakanı Merkel, görüşme öncesi Türk bakanlarla da bir araya geldiklerini belirterek, iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılması için çaba sarfedileceğini söyledi.

“Suriye konusunda dörtlü liderler zirvesinin kasım ayında yapılması için çalışıyoruz” diyen Merkel; Rusya, Fransa, Türkiye ve Almanya’nın ortak Suriye toplantısı yapacağını ifade etti.

Merkel, “Kalıcı bir ekonomik büyüme sağlayan Türkiye istiyoruz” dedi.

ERDOĞAN: VİZE SERBESTİSİ İÇİN 6 MADDEYİ EN KISA SÜREDE TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ

Merkel’in ardından söz alan Erdoğan, “Sayın Merkel ile görüşmemizde bir süredir çalışmayan işbirliği mekanizmalarını işler kılmak noktasında fikir birliğine vardık. Kendileriyle yarın sabah bir araya gelerek şöyle etraflıca bu konuları görüşme fırsatı bulacağız; siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, turizme yönelik her alandaki konuları değerlendirem fırsatı bulacağız” diye konuştu.

Erdoğan, “Vize serbestisi konusundaki 6 kriteri en kısa zamanda yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Vize serbestisinin sağlanması, katılım müzakerelerinin canlanması hem Türkiye hem AB’nin faydasına olacaktır. Bu kritik sürecin belli çevrelerinin kaprislerine, siyasi engelemelere rağmen diretilmesini istiyoruz” dedi.

Almanya ile ekonomik ilişkileri önemsediklerini belirten, “Alman hükümetinin de bu yöndeki tutumunu ve vermekte olduğu mesajları değerli buluyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

— Ülkemiz diğer alanlarda olduğu gibi ekonomi alanında gelebilecek tehditlere karşı hazırlıklı ve bunları bertaraf edebilecek güçtedir.

— Almanya’dan terör örgütleriyle daha etkin mücadele beklentilerimizi ve bu yöndeki taleplerimizi etraflıca ele aldık.

— Türkiye ve Almanya, mülteci krizinin akut döneminde de sorumluluk almış, ciddi fedakarlıklar ortaya koyarak bu süreci yumuşatmıştır.

‘YARGIYA SAYGI DUYMAK DURUMUNDAYIZ’

— Binlerce PKK terör örgütü mensubu Almanya’da bulunuyor, dağınık olarak değişik yerlerde bunların bulunduğu bir vaka.

— Birbirimize olan özgüvenle nerede kimi yakalıyorsak bunu teslim etmemiz, işimizi kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

— “(Suçluların iadesi) Ülkelerimizin huzuru, mutluluğu için özellikle güvenlik noktasında çok büyük önem ifade ediyor.

— Ne ben Almanya’nın hukuk sistemini, mahkemelerini eleştirme hakkına sahibim ne sizler Türk yargı sistemini eleştirme hakkına sahipsiniz. FETÖ terör örgütünün yüzlerce mensubu (Almanya) buralarda bulunuyor.

— Kendi ülkemde bile beğenmediğim kararların verildiği zamanlar olmuştur. Ama uymak durumunda kalmışımdır. Saygı duyarız, duymayız ayrı konu. Türk yargısı, bırakılması gerekli olanları zaten tutuksuz yargılanmak üzere de olsa bırakmıştır.

— Yarınki görüşmeyi Türkiye-Almanya arasındaki ekonomik ilişkiler noktasında önemsiyorum, yarın ekonomik ilişkilerimizi gündeme taşıyacağız.

— ‘Can Dündar) Türk yargısına göre bir mahkumdur, ajandır, devletin sırlarını ifşa etmiştir.

Başa dön tuşu