Kıbrıs

Erdem: 10 ülkeden 20 üniversite katılacak


“Uluslararası Üniversiteler Arama-Kurtarma Oyunları-IUSAR Games 2016”, 25-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek.

“Uluslararası Üniversiteler Arama-Kurtarma Oyunları”nda 10 ülkeden 20 üniversite 6 kişilik ekiplerle, 5 parkurda yarışacak.

Etkinliğin açılış töreni pazar günü saat 17.00’de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde yapılacak teknik toplantı ve kura çekimi sonrasında saat 19.00’da spor salonunda gerçekleştirilecek. Oyunlar 25 Nisan-28 Nisan tarihleri arasında Sivil Savunma Esentepe Sosyal Tesisleri’nde 09.00-18.00 saatlerinde yapılacak.

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Genel Kurul toplantısı 29 Nisan Cuma günü saat 16.30’da Lefkoşa Merit Otel’de yapılırken, “Uluslararası Üniversiteler Arama-Kurtarma Oyunları” kapanış kokteyli ve ödül töreni aynı gün saat 20.00’de Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Lokali’nde gerçekleştirilecek.

“Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi” tarafından düzenlenen oyunlar, bugün Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.

Toplantı, konseyle ilgili tanıtım filminin izlenmesi ile başladı ardından Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Başkanı Prof. Dr. Günhan Erdem ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Fatih Yarımbaş konuşma yaptı.

ERDEM: “10 ÜLKEDEN 20 ÜNİVERSİTE KATILACAK”

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi (IUSARC), Başkanı Prof. Dr. Günhan Erdem, konsey tarafından düzenlenen organizasyonun 10 ülkeden konsey üyesi 20 üniversiteye ait arama kurtarma ekibinin katılımıyla 25-29 Nisan tarihlerinde ülkede yapılacağını söyledi.

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi ile ilgili bilgi veren Erdem, konseyin, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı himayesinde KKTC’de faaliyet gösteren üniversitelerin gayreti ile 24 Nisan 2012’de din, dil, ırk ve coğrafya ayrımı gözetmeksizin insani amaca yönelik olarak yardım etmek inancıyla kurulduğunu belirtti.

Erdem, konseye 21 ülkeden 41 üniversite ve bir ulusal kuruluşun üye olduğunu söyleyerek, amacın üniversitelerde öğrenim gören gençleri arama-kurtarma konusunda bilinçlendirme, afetlere hazır ve dirençli bir toplum yaratma olduğunu ifade etti. Erdem, konseyin etkinlikleri ve oyunlarla ilgili de bilgi verdi. Oyunlara 10 ülkeden 20 üniversitenin katılacağını, beş parkurda performans sergileneceğini belirten Erdem, hakem heyetinin performansları değerlendireceğini kaydetti.

YARIMBAŞ: “DÜNYADA BİR İLK”

Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Fatih Yarımbaş, oyunların kendi alanında dünyada bir ilk olacağını kaydetti. Arama-kurtarma faaliyetlerinin insani bir faaliyet olduğunu dile getiren Yarımbaş, üniversitelerin buna sahip çıkmasının önem arz ettiğini belirtti. Her şeyin kusursuz olması için çalıştıklarını vurgulayan Yarımbaş, faaliyetlerin uluslararası boyutunun da çok önemli olduğunu ifade etti. Gençlerin bir araya gelerek, birbirilerini tanımalarının dünya barışına katkı sağlayacağını söyleyen Yarımbaş, geleceğin dünyasını gençlerin inşa edeceğini kaydetti.

Yarımbaş, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı görevinde iki yıllık süreyi doldurduğunu, iki-üç ay içinde tayinin çıkacağını ve KKTC’den ayrılacağını dile getirdi.

Görev süresi boyunca vatan ve millete sadakatle hizmete çalıştığını belirten Yarımbaş, sivil savunmanın siyasetten uzak, halkın kalbinde olan bir kurum olduğunu kaydetti.Başa dön tuşu