Ercan'da Eczane Krizi! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Ercan’da Eczane Krizi!

Ercan'da Eczane Krizi!

Birlik, yasalara göre ilaç sayılan bitkisel ilaç ve vitaminlerin eczaneler dışında satışına ve Ercan Havalimanı’nda eczane açılmasına izin verilmesine karşı olduğunu da belirtti.
Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın yarın kutlanacak Eczacılık Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’de akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs 1839’un Eczacılık Günü olarak kutlandığını belirterek, meslektaşlarının bayramını kutladı.

“YENİ YASAL DEĞİŞİMLERE İHTİYAÇ VAR”


Ülkede eczacılık alanında yeni yasal değişimlere ihtiyaç bulunduğunu belirten Azgın,  zaman, koşullar ve eczacı sayısındaki artış göz önüne alınarak genç mezunlara iş imkanı yaratmak ve eczane açılışına belli kurallar ve kriterler getirici yasal önlemler gerektiğini ifade etti. Azgın, bu konudaki düşüncelerini Haziran 2011’de Sağlık Bakanı’na ilettiklerini, benzer önlemlerin geçen yıl mayıs ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden oybirliğiyle geçtiğini kaydetti.

BİTKİSEL İLAÇ VE VİTAMİNLER… ERCAN’DA ECZANE

Hükümet, Sağlık Bakanlığı ve Cumhuriyet Meclisi’nden toplumun ihtiyaçlarını gözeten ve planlayan çalışmalar yapmasını beklediklerini vurgulayan Azgın,  mesleklerinin yeni koşullar içinde düzenlenmesini beklerken Sağlık Bakanı’nın kendilerinin, yasaların ve farmakopelerin (ilaç üretiminde kullanılan etkin ve yardımcı maddelerin nitel ve nicel çözümleme yöntemlerinin yer aldığı yasal ve bilimsel olarak uyulması gereken ulusal ve uluslararası kuralları ve yöntemleri içeren resmî kitap) ilaç saydığı bitkisel ilaç ve vitaminleri “dükkan” diye adlandırdığı yerlerde sattırmak için girişim başlattığını savundu.

Bunun hayata geçmemesi için her türlü mücadeleyi göze aldıklarını belirten Azgın, özelleştirilen Ercan Havaalanı’nda ihaleyi kazanan şirketin 10 metrekarelik bir yerde eczane diye bir yer kiralamaya çalıştığı duyumunu aldıklarını da bildirdi.

Azgın, yasalara göre halka açık olmayan bu gibi yerlerde eczane açılamayacağını belirterek, “Ülkemizde bozulmayan, ellenmeyen bize ait bir sistem kalmadı. Şimdi eczacılık mesleği yozlaştırılmak, eğitim yapmadan bazı kişi ve şirketlere para kazandırmak için kullanılmaya çalışılıyor. Hükümetimizin bu gibi dışarıdan ve yasalarımıza aykırı olan girişimleri kesin dille reddetmesi, onurlu bir duruş sergilemesini bekliyoruz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar