Çakıcı: Erken seçimden başka çare yok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Çakıcı: Erken seçimden başka çare yok

Çakıcı: Erken seçimden başka çare yok

Çakıcı, hükümeti eleştirerek, “Tarihin en kötü hükümeti ile karşı karşıyayız. Tarım, hayvancılık ve çiftçilik gibi tüm sektörlerde ciddi sorunlar yaşanıyor” dedi.TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve beraberindeki heyet, bugün Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’ni ziyaret ederek Başkan Alican Kabakçı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü.

ÇAKICI: “YERLİ ÜRETİMİN, ÇİFTÇİNİN VE HAYVANCININ YANINDAYIZ”


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, tarım, hayvancılık ve çiftçilikte ciddi sorunlar yaşandığını tespit ettiklerini, bu çerçevede söz konusu sektörlerle uğraşanlarla görüşmeler yapmaya başladıklarını kaydetti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetini eleştiren Çakıcı, “Tarihin en kötü hükümeti ile karşı karşıyayız” dedi.

TDP’nin sosyal demokrat bir parti olarak, her zaman ezilen kesimin yanında durduğunu söyleyen Çakıcı, yerli üretimin, çiftçinin ve hayvancının yanında olduklarını belirtti.

Hükümetin vahşi kapitalist bir düzen uyguladığını söyleyen Çakıcı, yürütülen politikalarla yerli üretimin, ithal ürünler altında yok olmaya itildiğini savundu.

Tarım sektöründen iyi kazanç elde edilebileceğini belirten Çakıcı, “Tarımda para vardır ama bu para zenginler ve bazı ailelere gidiyor. Biz iktidar olduğumuzda bu adaletsizliğe devam etmeyeceğiz” dedi.

Zenginlik sınırının belirleneceğini, küçük ve orta işletmelere destek ve teşvik verileceğini söyleyen Çakıcı, sosyal adaletin sağlanması gerektiğini vurguladı.

UBP’de iç kavganın devam ettiğini, hükümetin düşmek üzere olduğunu ileri süren Çakıcı, erken seçime gitmekten başka çare bulunmadığını ifade etti. Çakıcı, ülkenin yeni, güçlü iradeye sahip bir hükümete ihtiyaç duyduğunu söyledi.

TDP’nin peşkeş çekilir şekilde özelleştirme yapılmasına ve tekelleşmeye karşı olduğunu kaydeden Çakıcı, zenginlik sınırı belirlenmesini ve özelleştirme yerine özerkleştirmeyi desteklediklerini belirtti.

KABAKÇI: “ÇİFTÇİ BELİRSİZLİĞE İTİLİYOR”

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, TDP’nin çiftçilerin derdini dinlemeye gelmesinden memnuniyet duyduklarını, tarımın ülkenin ve dünyanın vazgeçilmesi olduğunu kaydetti. Kabakçı, son 15-20 yılın en kötü dönemini yaşadıklarını belirtti. İklimin dengesiz olduğunu söyleyen Kabakçı, hükümet ile anlaşmazlık yaşadıklarını, bunların durumlarını kötüleştirdiğini ifade etti.

Hükümetin uygulamalarda geri adım atmadığını, yaptıklarının doğru olduğunu savunduğunu söyleyen Kabakçı, sorun ve taleplerine yanıt alamadıklarını belirtti.

Verim düşüklüğü ve kuraklık gibi farklı sorunların yaşandığını söyleyen Kabakçı, bu sıkıntılara rağmen hükümetin, taleplerine, ‘dengeler bozulacağı’ gerekçesiyle olumlu yanıt vermediğini savundu.

Yaşadıkları sorunları anlatan Kabakçı, “Mazota verilen destek bir yıl geriden geliyor. Mazot desteği dediğimiz aslında geçen yıl ödediğimiz verginin iadesidir. Doğrudan Gelir Desteği konusunda hükümet bizimle hiçbir görüşme yapmadan geçen yılın rakamlarını açıkladı” dedi.

Hükümetin ödeme ve destekler konusunda çiftçiyi belirsizliğe ittiğini söyleyen Kabakçı, bu belirsizliğin ciddi sıkıntılar yarattığını ifade etti. Kabakçı, “Ne zaman ne kadar miktar ödeme olacağı bilinmiyor. Devlette veya özelde çalışanlar aybaşı maaşlarını alacağını bilerek çalışıyor. Ama çiftçi için durum böyle değil” diye konuştu.

Kabakçı, çiftçinin ailesini  geçindirebilmesini sağlayacak ciddi politikalara ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar