KıbrısManşet

Ercan Havalimanı’na ilk tarifeli uçuş gerçekleşti


Kovid-19 salgını önlemleri nedeniyle tarifeli seferlere kapalı olan Ercan Havalimanı’na 3 buçuk ay aradan sonra ilk tarifeli uçuş gerçekleşti.

Türk Hava Yolları’nın 180 yolcusu ile İstanbul’dan gelen uçağı sabaha karşı 02.20’de alana indi. 

Ercan Havaalanı

THY uçağını Sağlık Bakanı Ali Pilli, Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren ve Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu karşıladı.  İkinci uçak ise Pegasus Hava Yolları’nın 233 yolcusu ile saat 8:00’de alana inmesi hedefleniyor.

 

Ercan Havaalanı

 

Kovid-19 tedbirleri kapsamında bugünden itibaren havalimanı, liman ve kara giriş kapısından giriş yapacaklaragelecekleri ülkelere göre üç grup belirlendi.

 

Ercan Havaalanı

 

A Grubunda yer alan ülkelerden gelecek yolcular 72 saat önce PCR Testlerini yaptıracak. Ancak A grubu ülkelerinden gelecek yolcular Türkiye üzerinden gelecekleri için B Grubu sayılarak PCR örnekleri yine Sağlık Bakanlığı tarafından alınacak ve B Grubu’ndaki uygulama geçerli olacak.

 

Ercan Havaalanı

 

B Grubu’nda yer alan ülkeler 72 saat öncesinde PCR Testlerini yaptıracak, ülkeye geldiklerinde ise PCR örnekleri alınacak ve test sonuçları çıkıncaya kadar bir taahhütname imzalayarak kendilerini konaklayacakları yerler ve ikametlerinde izole edecek.

 

Ercan Havaalanı

 

PCR testleri Ercan Havalimanı, Girne Limanı ve Metehan Sınır Kapısı’ndan alınacak.  C Grubu’ndan gelecek yolcular ise KKTC’de karantina altına alınacak ve karantina ücretlerini kendileri karşılayacak.

 

Ercan Havaalanı

 

Yine C Grubu dışında bulunan diğer ülkelerden gelenlerde aynı şekilde karantina altına alınacak ve ücretlerini ödeyecekler.

 

Ercan HavaalanıBaşa dön tuşu