Seyahat

ERASMUS’UN ŞEHRİ BASEL


Yurtdışı gezilerimde Noel dönemi oldum olası hep ilgimi çekmiştir. Ancak dönem itibarı ile gerek otellerde gerek ise uçaklarda yoğunluk yaşandığından biz rotamızı 1 yıl önce çizerek seyahate çıkacağımız günlerin yaklaşmasını sabırsızlıkla beklemiştik.

2019 Noel öncesi güzergahımıza Basel’den başlayıp sırası ile Colmar, Selestat, Obernai, Strasbourg olarak bilinen Alsace – Lorraine bölgesi üzerinden Freiburg’a devam ederek Basel’de programımızı bitirecektik. Bu program çerçevesinde 1 hafta sürecek olan gezimizde İsviçre, Fransa ve Almanya olmak üzere 3 ülkeyi de gezmiş olacaktık.

Basel, kuzey batı İsviçre’de olup Fransa ve Almanya sınırlarının kesiştiği bölgede konumlanmıştır. Şehir ülkenin üçüncü büyük şehridir.  Basel şehrinin içinden Ren Nehri geçmektedir. İşte bizim de programımızda Ren Nehri kıyısında yer alan Basel ve Orta Çağ kasabaları olduğundan gezimize rotamızda çizdiğimiz gibi Basel şehrinden başladık.

Basel’in nüfusu kalabalık olmayıp 200.000 civarındadır. Ancak yaz aylarında şehre gelen turist sayısı ile nüfus 1milyona kadar çıkar. Şehirde ağırlıklı olarak İsviçre Almancası konuşulmaktadır. Ancak Almancanız yoksa İngilizce anlaşmak da kolaydır.

Günümüzde Basel borsası, Zürih borsası ile rekabet halinde olup ayrıca ilaç ve kimya sanayinde de ülke genelinde ilk sıralarda yer alır. Sanatın yanı sıra ticaret fuarları ile de ünlenmiş olan şehir Saat ve Mücevher fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra her yaş gurubuna hitap eden farklı etkinlikler yıl boyu şehirde yer alır. Basel, 40 civarında sanat eserlerinin sergilendiği paha biçilmez müze ve yılın farklı dönemlerinde düzenlenen açık hava etkinlikleri ile İsviçre’nin gözdesi durumundadır. Şehir ayrıca İsviçre’nin kültür başkenti olarak da bilinir.  İsviçre Avrupa Birliği üyesi değildir. Ancak ülke Schengen ülkesidir. Ülke genelinde kullanılan resmi para birimi İsviçre Frangıdır. 1 CHF = €0.97’dir. Her yerde Euro ödeme de yapabilirsiniz.

 

Nasıl gidilir

Euro Airport, İsviçre’nin Basel, Almanya’nın Freiburg ve Fransa’nın Mulhouse şehirlerine girişi olan ortak havalimanıdır. Bu havaalanına uçtuğunuz zaman Basel şehri 3.5km, Freiburg şehri 46 km ve Mulhouse ise 20 km uzaklıktadır. Havaalanından çıkarken hangi ülkeye gidecekseniz o kapıyı kullanmanız gerekiyor. Yanlış kapıdan çıktığınız takdirde amaçladığınız kapıya gitmeniz sizin için zaman kaybıdır. Euro Airport’a, Kıbrıs’ın Ercan Havalimanından aktarmalı olarak Türkiye’nin farklı şehirlerinden uçabilirsiniz. İstanbul aktarmalı uçacaksanız bu  uçuşlar takriben 3 saat 10 dakika sürmekte olup başta THY veya Pegasus olmak üzere çeşitli havayolu şirketleri ile yapılmaktadır. Böyle bir uçuşun İstanbul çıkışlı bilet fiyatı €160’ dan başlamakta olup fiyata Ercan bileti de eklenmelidir. Kıbrıs’ın Larnaka havalimanından yapılan direk uçuşlar ile uçuşunuzu aktarmasız olarak yapabilirsiniz. Böyle bir uçuşun bilet fiyatı ise €180 civarında olup uçuş süresi 3 saattir. Ancak kampanyalarla biletinizi çok daha ucuza almanız mümkündür. Bizler tatilimize 8 ay öncesi karar verdiğimizden gidiş dönüş biletimizi Larnaka havalimanı çıkışlı €40 ödeyerek almış ve Kasım ayında Basel’e uçmuştuk.

Basel demiryolu ağı ile Avrupa’nın her yerine bağlantı verir. İsviçre Demiryolları SBB, Fransa demiryolları SNCF ve Alman Badischer Bahnhof şehrin merkezindedir.(www.sbb.ch, www.sncf.com, www.bahn.de)

Tabii bu arada Ren nehri üzerinden yapılan gemi seferlerini de unutmamak gerekir.

 

Şehir içi ulaşım

Şehir içinde yürüyerek veya toplu taşıma aracı olan tramvayları kullanarak gezebilirsiniz. Şehirde sarı ve yeşil renkte olmak üzere 2 farklı ağ vardır. Her durakta gideceğiniz güzergahın haritası bulunur. Eğer şehir merkezi dışındaysanız 15 ve 16 numaralı tramvayları kullanarak Bruderholz üzerinden Ren nehrinden geçip merkeze gidersiniz. Tramvay seferleri sık olarak yapıldığından duraklar arası bekleme süresi 3-5 dakikadır. Biletlerinizi otomatlardan veya belirli satış noktalarından alabilirsiniz. Tramvay içinde bilet kontrolü yapılmamaktadır. Ancak otomatlardan aldığınız biletleri mutlaka makinelerden onaylatın aksi takdirde bilet kontrolü sırasında onaylatmadığınız biletlerinizin cezası çok yüksektir.

Basel’deki tüm otel konaklamalarında ücretsiz Basel kartı verilmektedir. Bu kart ile şehir içi toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanır ayrıca müze ve ören yerlerine girişte ise %50’ye varan indirimlerden yararlanırsınız. Biz de otelimizin bize sunduğu bu hizmetten yararlanarak kısa sürede farklı mekanlara daha çabuk gezme imkanına ulaştık.

Şehir içinde alternatif ulaşım ise bisiklettir. Şehir genelinde bisiklet yolları ve parkları mevcuttur.

Ne zaman gidilir

Basel kışları çok soğuk ve karlı geçer. İlkbahar ayları genelde yağmurludur. Yaz aylarının gelmesiyle şehirde sıcaklıklar 20C’e kadar yükselir. Kasım ayındaki Basel gezimiz sırasında şehirde havalar soğumaya başlamış gündüzleri 8C ‘de seyreden sıcaklıklar geceleri 2C’ a kadar düşmüştü. Böyle olmasına rağmen bizler için Kasım ayı rahatça yürüyüp şehirde keyif ile gezebileceğimiz dönemdi.

 

 

Gezilecek yerler

Rathaus (Belediye Binası): 1504-1521 yılları arasında kırmızı kumtaşından yapılan binanın kemerleri ve kulesi şehre ilk girenlerin  uzaktan dikkatini çekmektedir. Bina, Belediye Binası olarak kullanılmaktadır. Bazı bölümleri ise turistler tarafından gezilebilmesi için açıktır. Binanın mimarı Munatius Plancus’un heykeli 1574 yılında yapılarak bina içine yerleştirilmiştir. Binanın sağ tarafında yer alan kule ise 19.cu yüzyılda eklenmiştir.  Rathaus, konumu itibarı ile şehrin Marktplatz Meydan’ ınında yer alır.

Marktplatz Meydanı: Meydanın hemen ortasında Noel dolayısıyla birbirinden güzel süslenip, ışıklandırılmış tahtadan yapılan stantlarda çeşitli el işi ürünler satılmaktaydı. Bu ürünler arasında başta sıcak şarap, çikolata ve Noel için hediyelik eşyalar vardı.

Basel Münster Katedrali: Katedralin yapımına 9.cu yüzyılda başlanmıştır. Ancak 1356 yılında meydana gelen büyük deprem ile yapımı yarım kalmıştır. Katedralin tamamlanması ise 16.cı yüzyıla denk gelmiştir. Basel Münster’in ana giriş kapısı üzerinde bulunan heykeller gurubu dikkat çekmektedir. Yine giriş kapısının sağ tarafında ejderhayı öldürmeye çalışan at sırtındaki figürün St. George betimlemesi olduğu besbellidir. Kocaman Katedral özellikle de Noel dönemine denk geldiğimiz bu günlerde ziyaretçi akınına uğramaktaydı. Havanın soğuk olmasına rağmen mermerlerin altından yapılan yeni ısıtma sistemi bile binaya zarar vermemiştir. Katedral içinde farklı dönemlere ait mezarlar vardır. Bunlar arasında 1353 yılında Henrich von Flachslanden ,1380 yılında Domdekan Walther von Clingen ve Rönesans döneminde hümanizm akımının yaratıcısı ve klasik edebiyat araştırmacısı olarak bilinen ve 1536 yılında Basel’de ölen Erasmus von Rotterdam’ın da mezarı bulunmaktadır.

St. Elizabeth Kilisesi: 1857 yılında reform sonrası Basel’de Margarethe ve Christoph Merian tarafından yapılan ilk Protestan kilisesidir. Kilise günümüzde Neo-Gotik yapı tarzı ile İsviçre’deki örneğinin en güzelidir.

Spalentor (Spalentor Kapısı): 1860 yılına kadar şehrin güvenliği şehri çevreleyen surlarla sağlanırdı. Bu surlardan şehir içine girişlerin yapıldığı 7 kapı vardı. Ancak günümüzde bu kapılardan sadece 3 tanesi; Spalentor, St. Alban ve St. John kapıları ayakta kalmıştır. Spalentor kapısının iki tarafındaki yüksek kuleler ise 15.ci yüzyılda inşa edilmişse de 1933 yılındaki deprem sonrası zarar görmüş ve eski haline uygun olarak yeniden restore edilmiştir.

Basel Hayvanat Bahçesi: Yılın herhangi bir döneminde ziyaret edebileceğiniz bir yerdir. 1874 yılında açılan yerde farklı türden hayvanları gezip görebilirsiniz.

Noel dönemi yaklaştığından Basel şehrinin farklı bölgelerinde tüm Avrupa’nın pek çok şehrinde olduğu gibi hazırlıklar tamamlanmış stantlar kurulmuştu. Işıklandırılmış koca çam ağaçlarının altında dolaşıp farklı stantlardan alış-veriş yapmak ise şehirde yaşayanların yanı sıra şehre gelen turistlerin de ilgi odağı olmaktaydı. Bizler de bu atmosfere ayak uydurarak bu stantlar arasında dolaşıp Noel şarkılarını dinleyip, ısınmak için de sıcak şarap içerek havaya uyduk.

.

 

 

Nerede kalınır

Basel şehrinde konaklamak için her bütçeye uygun farklı alternatifler vardır. Bunlar arasında Alstadt Klein Basel (Küçük Tarihi Basel) olarak bilinen şehrin doğu bölgesi, Alstadt Grossbasel (Büyük Basel olarak bilinen Tarihi bölge) batı bölgesi olarak biliniyor. Alstadt Kelinbasel bölgesinde Hotel Balade, Alstadt Grossbasel’de ise müze ve tarihin yoğun olduğu bölgede ise Hotel D ‘de konaklayabilirsiniz. Şehrin Vorstadte bölgesinde ise Radisson Blu vardır. Bizler, şehirde konaklamamızı 48 odası bulunan Hammerstrasse üzerindeki Hotel Rheinfel’de yaptık. Basel kent merkezi bölgesinde olan otel Rasthaus (Belediye Sarayına)11 dakika yürüme mesafesinde idi. Otelin tam önünden kalkan tramvay durağından hem şehir merkezine hem sonraki gezimiz için Basel Garına kolayca gitmemiz mümkün oldu. Otelimize erken rezervasyon yaptırdığımız için €60 gecelik fiyat ödemiştik. Pek tabii ki dilerseniz kiralık oda veya daire için airbnb üzerinden de rezervasyon yapabilirsiniz. (www.airbnb.com)

 

 

Ne yenir

İsviçre’nin her yöresinde olduğu gibi Basel’de peynir çeşitleri zengindir. En popüler olan peynir Emmentel peyniridir. Yerel tatlılar arasında Basel Brunsli ise içerisinde badem ve çikolata olan yerel çerezdir. Şehir içerisinde dolaşırken yerel mutfakların yanı sıra İtalyan, Uzak doğu mutfaklarından örnekler de bulabilirsiniz. Hatta ve hatta şehirde yaşayan Türklerin açmış oldukları Döner restoranları dahi vardır. Yerel restoranlar arasında Kohlmanns, Restaurant Schnützenhaus Basel ve müthiş manzarası ile Restaurant Kornhaus tavsiye olunur. Ancak Basel’de yaşam standardı yüksek olduğundan yemek fiyatları Kıbrıs’a göre kıyaslanırsa çok daha yüksektir. Arkadaşların iş sonrası buluşup sohbetlerin yapıldığı barlar ise Baltazar Bar, Consum Weinbar gibi yerlerdir. Bu arada birbirinden güzel süslemeleri ile içeri girip tadına bakıp ve almadan çıkabileceğiniz çikolata satış mağazası yoktur. Lindt’in farklı şekillerde veya tabakalar halinde birbirinden güzel ambalajları ile satılan çikolataları başta olmak üzere farklı markaları bulabileceğiniz yerdir Basel…

 

 

Festivaller

Yıl boyunca Basel değişik fuarlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu fuarlar arasında en çok bilinen ve ilgi gören sanatçıların bir araya geldiği ve eserlerini sergiledikleri dönemdir. Bu dönemde sanatçılar ve kolleksiyonerler  şehre akın etmektedir.

Temmuz ayında 3 hafta kadar devam eden ve farklı ülkelerden gelen müzisyen ve müzik guruplarının dinletileri ilgi görmektedir.

Ekim sonu başlayıp Kasım başına kadar devam eden şarap günleri ise Basel şehrinde yerel şarabın tanıtıldığı dönemdir. Bu dönemde şehre gelen şarap üreticileri başta olmak üzere toptancı ve şarap severler şehirde bir araya gelirler.

Basel, çok iyi korunmuş Orta Çağ’dan kalma tarihi binaları, kiliseleri, çeşmeleri ve taş sokakları ile günümüze kadar gelen İsviçre’nin bir kültür şehridir. Şehrin sürekli olarak düzenli bir trafik akışı ve temiz oluşu da şehirdeki yaşam standardını yükseltir.

Haftaya, Şirin’ce GEZİyorum’ da rotamızdaki kasaba  COLMAR’da   buluşuncaya kadar sevgiyle kalınız.

 

 

 

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı