Eran: Belediyecilik kravat rengine benzemez - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Kıbrıs

Eran: Belediyecilik kravat rengine benzemez

Eran: Belediyecilik kravat rengine benzemez

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) başkan adayı Yahya Eran, LTB’nin iş adamı mantığıyla ve şirket anlayışıyla yönetilmesi gerektiğini söyledi. Eran, LTB’ye ancak dışarıdan bir gözle bakılarak sorunların çözülebileceğini ve kendisinin başa geçmesiyle belediyede denetimin artacağını belirtti. Yahya Eran, herhangi bir ihalede, her aşamanın belediyenin kontrolü altında olması gerektiğini kaydetti ve “Belediyecilik rozet ve kravat rengi değildir” dedi.
Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi ile görüşen Eran, halkın yeni yüzlere ve yeni siyasi anlayışlara güvenmesini ve kendisine destek vermesini istedi.

“Denetim önemli”
İnşaat mühendisi olan Eran, 15 yıldır inşaat sektöründe kendi adına çalışıyor. “Lefkoşalıyım. Lefkoşa Kuğulu Parkı ellerimle yaptım.  Şimdi yıkılışını seyrediyorum” diyen Eran, sorunların çözümlenmesi için dışarıdan gözlem gerektiğini, kaldırım, yol, kanalizasyon gibi çalışmalarda bilirkişilerin rol almasının önemli olduğunu söyledi.
LTB başkan adayının, bir çalışma yapılacağında, örneğin kanalizasyon ihaleye verildiğinde denetlemesi gerektiğini, ancak Lefkoşa’da doğru dürüst denetlenme yapılmadığını belirtti.
Eran,  Hunharca asfalt parçalanıyor. Doğru dürüst iş yapılmıyor. Ben yolu yapanların yargılanmasını istiyorum” diye konuştu ve projenin sadece inşaat aşamasında değil her aşamasında belediyenin kontrolü altında olması gerektiğini kaydetti.


“Belediyecilik şirketçiliktir”
Yahya Eran, “Belediyecilik bir şirketçiliktir. Siyasetle olacak bir şey değildir. Belediyecilik bir rozet, kravat rengi değildir. Halk da zaten bunu istemiyor” dedi ve propagandasını kendi emeğiyle yürüttüğünü ve halkla görüşmeler yaptığını söyledi. Eran, halkın kendisine genç, dinamik ve bağımsız olması nedeniyle ilgi gösterdiğini ifade etti.  Eran, belediyede kısa vadede yapılacak olanlardan ilkinin personeli rahatlatmak olduğunu, bir kredi alınması gerektiğini, Ziraat Bankası’nın bunun için uygun olduğunu söyledi. 
Eran, “Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı ve Belediyeler Birliği’ne birikmiş borçlar var. Faizi yüksek olan kredilerle değil düşük faizle netice alabiliriz” diye konuştu. 

“Giderleri nasıl kısabiliriz diye düşünüyoruz”
“Giderleri nasıl kısabiliriz diye düşünüyoruz” diyen Eran sözlerine şöyle devam etti:
“Zabıtalar sokaklarda ellerinde fatura insanlara sürekli ceza yazamaz. Halka her gün ceza kesilmez. UNDP’nin onayladığı parkmetreyi hayata geçirmeyi istiyoruz. Ayrıca zabıtaların çalışma saatlerini değiştirmeyi düşünüyorum. Hastaneleri özel güvenlik şirketleri kontrol altına aldı. Belediyeden bir ekip kurmayı düşünüyorum. Devletin bu tarz işleri bize vermesini isteyeceğiz.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar