Can Denktaş hayatını kaybetti! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Kıbrıs

Can Denktaş hayatını kaybetti!

Can Denktaş hayatını kaybetti!

Kurucu  Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 38 yaşındaki torunu Can Denktaş, Lefkoşa Mezarlığı’nda dün öğleden sonra babası Raif Denktaş’ın kabri başında kendini vurdu.
Karnına tek kurşun sıkarak ağır yaralanan Can Denktaş, götürüldüğü Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde süren altı saatlik bir ameliyatın arfından yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Torun Denktaş, tüm müdahalelere rağmen, bu sabah saat 01.20'de yaşamını yitirdi.

Tek kurşun
Polis basın subaylığından elde edilen bilgiye göre, Can Denktaş, Lefkoşa Mezarlığı içindeki aile mezarlığında bulunan babası Raif Denktaş’ın mezarı başında “yaşamına son vermek için tek kurşunla” kendini karnından vurarak ağır yaralandı.
Polis, olayla ilgili yürütülen soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.


Hastane yetkilileri açıkladı
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Baş hekimliğinden verilen bilgiye göre Can Denktaş Tüm müdahalelere rağmen saat 01:20'de hayatını kaybetti. Merhum Raif Denktaş'ın oğlu Can Denktaş, babasının mezarı başında kendini vurmuş ve YDÜ Hastanesine kaldırılmıştı. Saat 16.00 sularında ameliyata alınan  Can Denktaş, 6 saat süren operasyonun ardından yoğun bakım ünitesinde takip edilmeye başlandı.
Yapılan tüm müdahalelere rağmen Can Denktaş saat bu sabah 01.20'de hayatını kaybetti.

Son konuştuğu isim Rauf
Can Denktaş, babasının mezarı başında amcasının oğlu Rauf Denktaş’ı arayarak “Babamın mezarı başındayım. Hayatıma son veriyorum gelmeyin” dediği öne sürüldü.
Rauf kuzeninden gelen telefonun ardından mezarlığa giderek onu yaralı vaziyette buldu. Can Denktaş’ın, hastaneye kaldırılırken de yanında olan kuzenine “Oğluma iyi bakın” dediği iddia edildi.
Can Denktaş ile en son konuşan aile yakını konumundaki Rauf Denktaş'ın da hastanede büyük bir şok içinde olduğu görüldü.
Can Denktaş, kısa süren bir evlilik yaşamış ve bu evlilikten de bir oğlu olmuştu.
Denktaş ailesinin dramatik bir şekilde yaşamını yitiren  politikacı oğlu Raif Denktaş'ın çocuğu olan Can Denktaş da 38 yaşında yaşamını yitirdi.

Prof. Kaptanoğlu: Kurşun bağırsakları ve damarlarına zarar verdi YDÜ Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, Can Denktaş’ın olaydan yaklaşık 10-15 dakika sonrasında hastaneye getirildiğini ve getirildiğinde, şok tablosu görüldüğünü söyledi.
Kaptanoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kurşunun hem bağırsaklarda, hem ana damarda yaralanmaya sebep olduğunu, bu yaralanmaların cerrahlar, kalp damar cerrahları tarafından onarıldığını, kurşununsa omurgaya denk gelmesine rağmen kendi tahmininin omurilik yaralanması olmadığı yönünde olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, Can Denktaş’ın olayın hemen ardından, ailesi tarafından hastaneye getirildiğini ve kurşunun karnının orta kısmından içeriye doğru giriş yaptığını kaydetti.

Erkmen: Hastaneye getirildiğinde şuuru açıktı Babası Raif Denktaş’ın  mezarı başında  ağır yaralı olarak bulunan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın torunu Can Denktaş’ın Yakın Doğu Hastanesi’ndeki ameliyatı sırasında YDÜ Hastanesi Başhekimi  Sevim Erkmen, basın toplantısı düzenleyerek Can Denktaş’ın sağlık durumu hakkında bilgi verdi.
YDÜ Hastanesi Başhekimi  Erkmen, Can Denktaş’ın acil olarak 15.40 sıralarında YDÜ Hastanesi’ne getirildiğini ve hastaneye getirildiğinde karın (batın) yaralanması teşhisiyle acilen ameliyata alındığını söyledi.
Erkmen, Denktaş’ın hastaneye getirildiğinde şuurunun açık olduğunu belirtti.

Hastaneye akın ettiler
Can Denktaş’ın kendini vurduğu ve ağır yaralı olduğu haberini alan ailesi, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne akın etti.
Hastaneye ilk giden Can Denktaş’ın amcası DP Genel Başkanı Serdar Denktaş oldu.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Tarım eski Bakanı Kenan Akın, DP Milletvekili LTB Başkan Adayı Mustafa Arabacıoğlu, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre ve birçok siyasi Can Denktaş’ın sağlık durumunu öğrenmek için Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne gitti.

“Borç batağında” iddiası
Can Denktaş’ın ödeyemediği miktarda borcu olduğu bu nedenle canına kıymak istediği belirtiliyor.
Can Denktaş, yaklaşık iki sene önce de kredi borcunu ödeyemediği için gözaltına alınmış, babaannesi Aydın Denktaş’ın cezayı ödemesi üzerine serbest bırakılmıştı.
Can Denktaş’ın yaşadığı ekonomik sıkıntılara, bir dönem eğlence sektörüne yaptığı yatırımların karşılığını alamayarak, borçlarını ödeyemez hale gelmesinin neden olduğu ifade ediliyor. Can Denktaş aleyhine, borçları nedeniyle çok sayıda dava olduğu da iddialar arasında.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar