Engelsiz İnisiyatifi'nden mesaj! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Ocak 30, 2023
Kıbrıs

Engelsiz İnisiyatifi’nden mesaj!

Engelsiz İnisiyatifi'nden mesaj!

İnisiyatif adına Faize Erdoğan, Engelliler Haftası nedeniyle “Engellenmek kaderimiz olmamalı” başlığıyla yayımladığı mesajda, engelli bireyler için görünür gelişme olmadığını ve her yıl tekrarlanan vaatlerden öteye gidilmediğini üzülerek gördüklerini belirtti.
Erdoğan, engelliler için erişimin ve ulaşımın çok kısıtlı olduğu ülkede, özgürlükten yoksun ve toplumdan soyutlanmış yaşamanın kaderleri olmaması gerektiğini ifade ederek “5 bin 500 engellinin neredeyse hiçbiriyle dış mekanlarda karşılaşmamanız toplumdan soyutlandığımızın bir göstergesidir” dedi.

“ENGELLİ HAKLARI SÖZLEŞMESİ UYGULANMIYOR”


“Hastane ve kamusal alanların engelli erişimine uygun hale getirilmediğini, engelli çocukları olan ailelerin ve özel eğitim okullarının sorunlarının halen çözüm beklediğini; senelerdir bu sorunların görmezlikten gelindiğini” kaydeden Faize Erdoğan, Engelsiz İnisiyatifi’nin imza kampanyası başlatarak Meclis’ten geçmesini sağladığı BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin hala uygulanmadığını belirtti.

“TOPLU TAŞIMA YOK… EVDE KAPALI HAYAT GÜVEN DUYGUSUNU YİTİRMİŞ ENGELLİLER YARATIYOR”

Faize Erdoğan mesajında, engellilerin kullanımına uygun bir toplu taşıma sisteminin halen bulunmadığını; bu yüzden engellilerin evde kapalı bir hayat sürmelerinin kaçınılmaz olduğunu ve güven duygusunu yitirmiş bir engelli zümresi yaratıldığını kaydetti.

ENGELSİZ PARK… ENGELSİZ HASTANE PROJELERİ…

Erdoğan, “Kasım 2012’de Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin 5 öğrenci grubuyla büyük uğraşlarla hazırladığı Engelsiz Park Projesi ile Mart 2013’te Sağlık Bakanlığı’nca beğeni toplayarak ödüllendirilen Engelsiz Hastane Projesi’nin geleceğe dair ümitlerini artırdığı ancak BM Engelli Hakları Sözleşmesi gibi yine tozlu raflarda bekletildiğini” bildirdi.

Engelsiz İnisiyatifi adına Faize Erdoğan mesajında, “Tüm bu gerçeklerin ışığında hepimiz birer engelli adayı olduğumuzu hatırlayarak adımlarımızı ona göre atmalı ve engelli bireylerin de yaşam özgürlüğüne saygı duymalıyız” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar