ENFLASYON VAR MUHASEBESİ YİNE YOK - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısKöşe Yazarları

ENFLASYON VAR MUHASEBESİ YİNE YOK

Ülkemizde son yıllarda yaşanan yüksek enflasyona karşın enflasyon muhasebesi uygulamasına geçilmemesi büyük küçük tüm işletmelerimizi etkileyen büyük bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Enflasyon düzeltmesi finansal tabloların ait olduğu tarihte ki satın alma gücü cinsinden düzenlenmiş gerçek anlamdaki değerleridir.


Enflasyonun yüksek olduğu ortamlarda işletmelerin gerçek olmayan yani fiktif kârları ortaya çıkar ve fiktif kârlar üzerinden yüksek vergiler ile karşı karşıya kalırlar. Bunun yanında varlıkların değeri eridiği için öz sermayeleri zayıflar. Yani işletmelerin varlıkları, kârları, sermayeleri, gerçeği yansıtmadığı gibi bilanço büyüklükleri de fiktif değerlere ulaşır.

Enflasyon düzeltmesi firmaları enflasyonist baskıya karşı koruyacak yöntemlerden biridir. Tabi sadece enflasyon düzeltmesi yüksek enflasyondan doğan olumsuzlukları tek başına ortadan kaldırma yeterliliğine sahip değildir, ama stabil muhasebe birimine geçene kadar genel kabul görmüş standart olan  ve üst üste 3 yıl %100’ün üzerinde seyir izleyen enflasyonun olumsuz etkilerini kısmen dahi bu şekilde kaldırmak şirketlerimizi koruyucu bir düzenleme olur.

Ülkemizde yüksek enflasyondan doğan olumsuzlukları gidermek için vergi usul yasamızda düzenleyici madde var. Bu maddeye göre üç yıllık toplam enflasyonun %100 ü aşması halinde enflasyon muhasebesi uygulanması için Maliye Bakanlığına yetki verilmektedir. 2020 yılından berli yüksek enflasyonla karşı karşıya kalıyoruz. Fakat Maliye Bakanlığı’ndan konu ile ilgili herhangi bir faaliyet görmemekteyiz.

Bu yılı da tamamladık, yani 2023 yılını, yüksek enflasyondan dolayı Maliyenin kasası fiktif kâr vergisi ile doldu. Nasıl enflasyon muhasebesi uygulamasına geçilsin ki?

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar