ENERJİDE AKSA, SAĞLIKTA USHAŞ... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Köşe Yazarları

ENERJİDE AKSA, SAĞLIKTA USHAŞ…

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) bir kez daha ses verdi. Bilmem duydunuz mu? Benim kulaklarımın fazla hassas oluşundan değil; bu işin içinde çok AKSAvari bir durum olduğundan, sizin de dikkatinizi çekmek istedim. Konunun özeti, Sağlık Bakanlığı’nın K.K.T.C Hükümeti adına Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra’nın, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına da mevkidaşı Fahrettin Koca’nın imzaladıkları 20 Aralık 2022 tarihli Sağlıkta İşbirliği Anlaşması. O kadar sıkıntılı bir alan ki ülkemizde sağlık; ne hastası memnun ne sağlık çalışanı ne hasta yakını ne de diğer paydaşlar. Hâl böyle olunca mevcut durumu iyileştirecek her adımı desteklemek gerek. Söz konusu anlaşma da bu anlamda bence önemli. Zaten kimi yönleri ile küçük de olsa bazı iyileştirmeleri; özellikle ihtisas yapan doktorlar ile ilgili getiriyor ancak yine de bazı dokunuşlar gerekiyor.


USHAŞ

Gelelim zurnanın zırt dediği yere… KTTB’nin konuya dair açıklamasını; hele de bir bölümünü görünce, insanın aklına türlü düşünce geliyor. Çünkü bu anlaşmanın 12. Maddesi’nde “İşbu Anlaşma’nın hükümlerinin uygulanmasını Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile K.K.T.C Sağlık Bakanlığı sağlayacaktır. Türk Tarafı işbu Anlaşma kapsamında yer alan bazı yükümlülüklerini Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş.’ye (USHAŞ) delege edebilir.” deniyor. Peki kimdir bu USHAŞ diye baktığımda, ağırlıklı olarak sağlık turizmine yoğunlaşmış, Türkiye’ye hasta sağlamak hedefiyle sağlık turizmini geliştirme mantığıyla kurulmuş bir anonim şirket olduğunu görüyorum. Peki imzalanan anlaşma ile doğrudan taraf yapılan bu şirket; o  anlaşmanın hangi maddelerinin, ne şekilde yürütülmesiyle bizim sağlık sistemimizde ne şekilde rol oynayacak onu anlayamıyorum.

USHAŞ USHAŞ USHAŞ

Şirketin web sitesini ziyaret ettiğimde (https://www.ushas.com.tr) vizyonlarını “Türkiye’yi sağlık turizminde dünyanın en başarılı markası haline getirmek; ilaç, tıbbi cihaz ve malzeme konularında stratejik çözüm ortağı olmak” olarak tanımladıklarını görüyorum.  Yine aynı web sitesinden, şirketin Somali’den Rusya’ya; Kırgızistan’dan Almanya’ya kadar pek çok ülkede faaliyet yürütmeyi hedeflediği belirtilerek “Bahse konu hedef ülkelerde Sağlık Turizmi Koordinasyon Ofisleri ve İleri Tanı Merkezleri kurulması için çalışmalarımız sürdürülmektedir” deniyor. Açıkçası bu hedef ülkeler arasında güzide adaylarmızı görmemek beni şaşırtıyor olsa da; bizim artık bir hedef değil; imzalanan işbirliği anlaşması ile doğrudan şirketin “müşterisi” ediliverdiğimizi anlıyorum. Geçmiş olsun demek için ise henüz erken. Zira Uluslararası anlaşma niteliği taşıdığı için her ne kadar Anayasa Mahkemesi’ne falan götürülemiyor olsa da, yürürlüğe girmesi için Meclis’ten geçmesi gerekiyor. Anlayacağınız şimdi hem bizim hem de bizi temsil eden iktidarı muhalefeti tüm vekillerin uyanık olması gerekiyor. Belki de en büyük iş ise; hekim olan vekillere düşüyor. Ne dersiniz?

 

cezaevi sorunlar

CEZAEVİNDEN MEKTUP VAR…

Çok yazdım çok çizdim… Büyük bir sevinçle (!) açılan yeni cezaevinin sıkıntısı ise bitmedi. Yayınlarda sorunlarına tercüman olduğumu bildiklerinden; cezaevinden Genç TV’deki Bugüne Dair yayınını seyreden hükümlü ve tutuklular oradaki tecrübelerini aktarmışlar yine. Noktasına virgülüne dokunmadan paylaşıyorum. Bu vesileyle bir kez daha cezaevinin bağımsız insan hakları gözlemcilerine, hukukçulara açılması ve bunun belli periyodlarda olması çağrımı da yineleyim.

1 MAYIS’TAN İTİBAREN NO TÜRKSAT, YES DİJİTAL MECRALAR…

 

Bu ülkede pek çok şey yapmak zor, çok zor…Yıllardır anlamak isteyene anlattık. Dedik ki; haksız rekabet var, Türkiye TV’leri burada istediği reklamı veriyor bize gelince yok dedik, bari gümrükte fon uygulayın dedik, baktık olacak gibi değil, uydu kiraları da aldı başını gidiyor, DVBT altyapısını tamamlama sözünü tutun dedik.

Dedik de dedik anlayacağınız ama son kertede ne DVBT, ne reklam ne de başka bir düzenleme. 10.000 $ oldu 200.000₺ aylık uydu gideri. Öyle bir reklam geliri, benim yönetsel olduğum zamanda da yoktu, şimdi de yok…

Bizim de arkamızda Türkiye sermayeli enerji şirketleri ya da güdümünde olduğumuz güçler olmadığına göre… Velhasılı, başka seçme şansı kalmadı. Ülke insanının sesini uydu üzerinden dünyaya ilk duyuran özel kanal olan Kıbrıs Genç TV, uydu yayınlarını sonlandırıyor…

Ancak bilinsin ki bu ülkenin her görüşten insanı, fikrini özgürce söylemeye, inandıklarını savunmaya bundan sonra da devam edecek elbette.

Halkın Televizyonu 1 Mayıs’tan itibaren uydu hariç her yerde, dijital platformlarda sizlerle.

Yalnız bırakmayacağınıza eminiz…

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar