En büyük dert CMC atıkları - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

En büyük dert CMC atıkları

Lefke Sempozyumu Sonuç Bildirgesi açıklandı. İlçenin en acil sorunlar sıralamasını da belirleyen sempozyumda, birinci çözüm bekleyen sorun konusunda sürpriz yok

Gürsel KARAGÖZLÜ


 

Lefke Belediyesi tarafından Aralık ayında düzenlenen ve Lefke kentinin tarihi, kimliği, ekonomisi ile kültürünün her yönüyle irdelendiği 1’inci Lefke Kent Sempozyumu Sonuç Bildirgesi Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya tarafından açıklandı.

Aziz Kaya, sempozyum sonucunda ilçenin en acil sorunlarından birinin maden atıklarının yarattığı çevre felaketi olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını; atıkların ciddiyetle ele alınması ve Lefke’nin yeşil dokusuna ve tarımsal ürünlerine hayat veren suyun bu olumsuz etkilerden korunmasının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Kaya, LAÜ’nün gelişmesiyle birlikte bölgede artan yapılaşmanın plansızlığı karşısında bölgede yapılabilecek kanalizasyon, yenilenebilir enerji, yöreye uygun yapılaşma gibi çalışmaların Lefke Master Planı’na ışık tutabileceğini kaydetti.

Lefke Belediye Başkanı, sempozyumda vurgulandığı gibi mevcut sorunları aşmak için koordineli bir çalışma ile yönetim desteği ve finansman gerektiğine dikkati çekerek, bu bilinçle çalışmalarını sürdürme kararlılığında olduklarını vurguladı.

Lefke’nin hak ettiği yere gelmesi için çıkan sonuçların ve önerilerin hayat geçirilmesi için girişimlerin acilen başlaması gerektiğini ifade eden Kaya, bu konuda ellerinden geleni yapacaklarının bilinmesini istedi.

Aziz Kaya, basın toplantısının sonunda Lefke 10’uncu Yafa Portakal Festivali’nin 6-7 Nisan’da Lefke çarşısında yapılacağını da duyurarak, tüm halkı festivale davet etti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar