Emre Değirmencioğlu’nun günlük ekonomi yorumu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ekonomi

Emre Değirmencioğlu’nun günlük ekonomi yorumu

Emre Değirmencioğlu’ndan günlük ekonomi yorumu
Emre Değirmencioğlu
Emre Değirmencioğlu

ABD tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yaşanan yükseliş (Dolar değer kazanıyor) gelişmekte olan ülke para birimlerinde ve değerli metallerde satış baskısı kuruyor

Altın ve gümüş fiyatlarında sert geri çekilme görülüyor


Fiyatı dolar ile kote olan değerli metaller, sene başına nazaran dolar karşısında yatırımcısına kazandırdıklarını (gümüş kabaca % 50 ; altın % 30) bu hafta ortası geri almaya başladı. Dolar endeksinde ve kısa vadedeli ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş, altın ve gümüşte kar satışları getirdi. Altında 200 günlük ortalamaların geçtiği 1,259 seviyesini alım yönünde takip ediyoruz

 

USD/TL kurunda 3,05 – 3,10 aralığına girdik. Bandın üzerine doğru bir hareketi döviz sat TL al yönünde okuyacağız 

Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verisi öncesi artan tedirginlik, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programını azaltma yönünde (tapering) nabız yoklaması, dolar endeksinde ve 2 yıl vadeli ABD tahvillerinde yukarı yönlü istek, içerdeki sorunlardan da bir miktar destek alan USD/TL kuru, 2,95 seviyesinden başlayan yukarı yönlü isteğini dün 3,0650 seviyesine kadar devam ettirdi. Kurun, 3,0480 seviyesinin üzerinde tutunması kaydı ile 3,07 seviyesinin üzerine doğru gidebileceğini düşünüyoruz. 3,0480 seviyesinin altında 3,0270 seviyesini takip edeceğiz.

 

GBP/USD paritesi halen daha alım için pahalı

Brexit’in beklenenin aksine yumuşak değilde sert bir şekilde gerçekleşeceği senaryoları, Sterlin üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Dün 1,27 seviyesinin hemen altını test eden GBP/USD paritesinde kısa vadede 1,26’lı seviyelerinin dibinin test edilebileceğini düşünüyoruz. Sterlin alımı yada portföy değişimi için (6-8 ay vadeli bakış açısı) 1,25 seviyesinin altının hedeflenmesinin akıllıca bir yatrım davranışı olacağını düşünüyoruz. Sterlin’deki değer kaybı, İngiltere’nin şu anda tedavi anlamında arayıp da bulamadığı fırsat. Brexit endişelerine rağmen, son dönemlerde zayıf sterlin nedeniyle İngiltere makroekonomik verileri (PMI göstergleri) beklentilerden daha iyi sonuçlanıyor.

 

Kaynak: Reuters

Geniş resim: Çeyreksel Grafik

Kaynak: Reuters

İktisatbank’ın sunduğu avantajlı döviz kurlarını piyasa ile eş zamanlı ve 24 saat kesintisiz takip etmek için lütfen tıklayınız.

https://www.iktisatbank.com/doviz-kurlari

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar