Ekonomi

Emre Değirmencioğlu’ndan günlük ekonomi yorumu


Emre Değirmencioğlu

ABD’de Cuma günü beklentilerin üzerinde sonuçlanan TÜFE enflasyonu yeninden zihinleri bulandırdı

 

Büyümenin zayıfladığı, enflasyonun ise yükselmeye başladığı dönemlere “stagflasyon” deniyor

 

İçerde TCMB; dışarda ise FED ve BOJ’un bu haftaki olağan toplantılarına bakmakta yarar var

 

Cuma gününü güçlenerek tamamlayan Dolar, Sterlin/Dolar paritesini yeniden 1,30 seviyesinin altına itti (bakınız grafik)

 

USD/TL kurunda ise aşağıda 2,9340 yukara ise 2,9850 seviyelerine bakmakta yarar var

 

Hoşçakalın güzel insanlar #tarıkakan #mustafaerbilen

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Finansal piyasalar, bu hafta hem ABD Merkez Bankası (FED)’in hem de Japonya Merkez Bankası (BoJ)’un 21 Eylül tarihinde sonuçlanacak olağan faiz toplantısına kilitlenmiş duırumda. Özellikle, son dönemlerde FED yetkililerinden gelen tutarsız yada farklı yönde açıklamalar nedeniyle azalan faiz artırım beklentisi, haftanın son iş gününde açıklanan TÜFE enflasyonu ile yeni bir boyut kazandı. Hatırlanacağı üzere, peş peşe açıklanan zayıf imalat, PMI, perakende satışlar ve göreceli zayıf istihdam verilerinin, ekonomideki canlılığın faiz artıracak kadar sıcak olmadığı beklentisini pekiştirerek doların değer kaybetmesine neden olmuştu. Cuma günü ise ABD’de açıklanan TÜFE enflasyonu ardından zihinlerin yeniden bulandığını görüyoruz. Her ne kadar manşet enflasyon yıllık olarak % 1,1 artasa da (beklenti % 1 ; önceki % 0,8) Ağustos’ta çekirdek enflasyon aylık bazda % 0,2 artarken, yıllık ise % 2,3 artış gösterdi. Beklentileri aşan enflasyon verisi risk iştahı üzerinde olumsuz baskı kuraraken, gözler yeniden bu hafta sonuçlanacak FED’in toplantısına çevrildi. Geride bıraktığımız Cuma günü piyasaları hareketlendiren bir başka haber ise Alman Deutsche Bank’a ABD Adalet Bakanlığı’nın kesmiş olduğu ve tutarı 14 milyar doları bulan (konut kredilerine ilişkin davalar kapsamında) ceza Avrupa Bankacılık hisselerinde ciddi anlamda satış baskısı kurdu. Her ne kadar Deutsche Bank söz konusu tutarı ödemeyeceğini açıklasa da, hisse değeri % 10 değer kaybetti. Türk Mali piyasalarının bayram tatilinde olduğu geride bıraktığımız hafta, görüleceği üzere  küresel mali piyasalarda satış baskısı yaratmış.

 

Gözler yukarda da değindiğimiz üzere bu hafta sonuçlanacak 3 merkez bankasını toplantısına çevrildi. FED’in 21 Eylül tarihli toplantısına yönelik faiz artış beklentisi % 20 civarında seyretse de, Başkan Yellen’in konuşması veya FED yetkililerinin ekonomik tahminlerindeki güncellemeler / yönlendirmeler etkili olabilir. Öte yandan BoJ’ toplantısına yönelik beklentiler faiz indiriminin daha olası olduğuna işaret ediyor. FED ve BoJ’un kararına göre piyasalarda haftanın ikinci yarısında hareketlenme olacağını düşünüyoruz. Güvercin tonda açıklamalar risk iştahını bir miktar da olsa artıracaktır. Üçüncü olarak ise Perşemebe günü olağan bir şekilde toplanacak olan TCMB’nin faiz kararını takip edeceğiz. Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından sadeleştirme kapsamında faiz koridorunun üst kısmında 25 baz puanlık bir indirime gidileceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

 

Her ne kadar haftanın ana teması 3 merkez bankasının toplantısı olsa da, Suriye’deki gelişmeler ve Ekim ortasına doğru 90 günlük gözden geçrime süresi dolacak olan Moodys’in kararı yurtiçi piyasaları tedirgin tarafta tutmaya devam ediyor. Türkiye cephesinde bu haftanın göreceli olarak temkinli bir modda devam edeceğini düşünüyoruz. Yeni gün başlangıcında ise, Asya piyasalarında görünüm iyimserliğe işaret ediyor. Kore Borsası % 1 yukarda işlem görürken, Tayvan borası ise % 3’e yakın primli. Türk mali piyasaları özellikle Cuma günleri Moodys’in not indirebileceği ihtimali ile ayrı bir satış baskısına maruz kalması ardında sabah saatlerinde kurumsal alıcıların çekilmesi ardıdan yönünü 2,97 seviyesinin altında itebilir. Makroekonomik cephede ise kayda değer bir veri görülmüyor.

 

Ø  USD/TL kurunda aşağıda 2,9340 ; yukarda ise 2,9850 seviyeleri halen daha önemli

 

USD/TL 12 saatlik grafik Grafik

Kaynak: Reuters

 

Ø  GBP/USD 1,2930 seviyelerine doğru geri çekilme alım yönünde bekleyen yatırımcılar tarafından takip edilebilir

 

Kaynak: Reuters

İktisatbank’ın sunduğu avantajlı döviz kurlarını piyasa ile eş zamanlı ve 24 saat kesintisiz takip etmek için lütfen tıklayınız.

https://www.iktisatbank.com/doviz-kurlari

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı