Emekçiler kazancının 3’te 2’sini barınmaya harcamak zorunda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
EkonomiKıbrısManşet

Emekçiler kazancının 3’te 2’sini barınmaya harcamak zorunda

Kiralar ev fiyatları aldı başını gidiyor. Kiraların dövize endeksli olduğu ülkemizde emekçiler kazancının 3’te 2’sini barınmaya harcamak zorunda kalıyor, geriye kalan ile karın doyurmak zor Yarı tok yarı aç yaşam

Kiralar ev fiyatları aldı başını gidiyor. Kiraların dövize endeksli olduğu ülkemizde emekçiler kazancının 3’te 2’sini barınmaya harcamak zorunda kalıyor, geriye kalan ile karın doyurmak zor

 


KİRALAR UÇTU: Serbest piyasada sterlin dün 25,75 TL’den işlem gördü, kurdaki artış ev sahiplerinin yüzünü güldürürken kiracıların belini biraz daha büktü. Ev kiralarının sterlin kuru üzerinden hesaplandığı ülkemizde bugün en ucuz yarı eşyalı veya boş bir evin 1 aylık kirası 7 bin 725 TL’ye ulaştı

 

6 AY, 1 YIL PEŞİN: Ev sahipleri, kiralık evlerine artık en az 6 aylık peşin, 2-3 aylık da depozit istiyor. Bazı ev sahipleri ise 2+1 yarı eşyalı veya boş bir eve bile en az aylık 300 sterlin talep ederken aylık ödeme de kabul etmiyor, en az 2 veya 3 aylık kira bedeli depozitin yanı sıra 12 aylık kira bedelini de peşin istiyor

 

SERVET ÖDENİYOR: KKTC’de 300 sterlinlik bir konuta ilk defa girecek olan bir vatandaş, bugün peşinat, depozito, emlak komisyonu derken 72 bin 525 TL ödemek zorunda kalıyor. Kiracının derdi bu kadarla da kalmıyor. Elektrik ve su sayacını üzerine almak için ayrıca kurumlara yaklaşık 3000 TL de depozit ödüyor.

 

 

HAVADİS ÖZEL

Döviz arttıkça KKTC’de ev kiralarının Türk Lirası karşılığı da artıyor. Ev sahipleri, artık en az 6 aylık peşin, 2-3 aylık da depozit istiyor. Bazı ev sahipleri ise çıtayı daha da yüksek tutuyor, 2+1 eve en az aylık 300 sterlin talep ederken aylık ödeme kabul etmiyor, 12 aylık kira bedelini peşin istiyor. Bununla da kalmıyor, minimum 2 ay da depozit istiyor.

Birçok ev sahibi ise evini aileye değil, üniversite öğrencilerine kiralıyor.

Aileler kiralık ev bulmakta zorlanıyor, buldukları evin kira bedeline ise güç yetiremiyor. Öğrenciler ise başını sokacak bir evi olsun diye iyi kötü bakmıyor, en kötü koşuldaki evi bile tonlarca para vererek tutuyor. Bazı öğrenciler ise kira bedelini düşürmek için 2+1 evde 3-4 kişi kalıyor, böylece şahsına düşen kira bedelini en aza indiriyor.

 

AİLELER DE ÖĞRENCİLER DE İSYANDA

 

Yüksek kira bedelleri üniversite öğrencilerini zora sokuyor. Aileler ise hem kira bedellerinin yüksek olmasından hem de kiralık ev bulamadıklarından şikayetçi.

Havadis’e konuşan bazı kiracılar, “Kırsal bölgelerde bile 2+1 evlerin aylık kira bedelleri 300 sterlin. Ev sahipleri 6 aylık veya yıllık peşin kira istiyor, emlakçısı depoziti derken ev kiralarına güç yetmiyor. Zaten birçoğu da aileye evini kiralamıyor” diye dert yandı.

 

EN UYGUNU 7 BİN 700 TL

 

KKTC’de evler sterlin üzerinden kiralanıyor. Bugün 2+1, eşyasız evler bile aylık 300 sterline kiralanırken, ev sahipleri 3+1 evlerin aylık kiraları için 400-500 sterlinden ağzını açıyor.

Ülkede en ucuz evin aylık kirası 300 sterlin, sterlinin satış fiyatı ise 25,75 TL. Aylık 300 Sterlinden 2+1 az eşyalı veya boş kiralanan bir konutun aylık kirası 7 bin 725 TL’ye eşitlendi.

 

İLK GİRİŞ 72 BİN 525 TL

 

1 aylık kirasının 7 bin 725 TL’ye denk geldiği konutlara ilk giriş ücreti ortalama 72 bin 525 TL.

Ev sahipleri konutlarını kiralarken 6 aylık ücreti peşin istiyor, en az 2 aylık kira bedelini de depozito olarak talep ediyor. Konutu emlakçıdan kiralayan, bir kira bedeli de emlak komisyonu ödüyor.

Ülkede 300 sterlinlik bir konuta ilk defa girecek olan bir vatandaş, bugün peşinat, depozito, emlak komisyonu derken sadece kira için yaklaşık 72 bin 525 TL ödemek zorunda kalıyor. Kiracının derdi bu kadarla da kalmıyor. Elektrik ve su sayacını üzerine almak için de yaklaşık 3000 TL depozit ödüyor.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar