Spor

Eliz profesyonellik yolunda


Yeşim Tuncel KOTAK
Teniste profesyonelleşmek üzere son üç yıldır İngiltere’de bulunan sempatik sporcu, İngiltere’de daha ilk yıllarda başladığı eğitimini iki “Britanya Şampiyonluğu” ile ileri taşımıştı. 
10 ve 12 Yaş Büyük Britanya Şampiyonlukları olan ve son dönemde de Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) organizasyonlarında aldığı başarılarla tüm dikkatleri üzerine çeken Eliz için Türkiye Tenis Federasyonu devrede.

Yönlüer ile Türkiye’ye gidecek
Ay içerisinde Hırvatistan’da iki organizasyonda korta çıkan ve partneri ile birlikte iki şampiyonluk alan Eliz, en son İngiltere’nin prestijli “toprak kort” organizasyonlarından “14 yaş masterler”de çiftler kategorisinde şampiyonluk sevinci yaşamış teklerde ise yarı final oynama başarısı göstermişti.
Eliz Maloney ardı ardına gelen başarılı sonuçların ardından 20 Haziran’da İngiltere/Dorset’te “çiftler şampiyonasına” katılacak. Yıldız tenisçi daha sonra ise 29 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında İskoçya’da yer alacak bir diğer “Tennis Europe” Turnuvası’nda kortta olacak. Yıldız raketin, yine çiftler ve teklerde mücadele vereceği bu önemli organizasyon sonrasında ise önce ülkeye gelmesi ardından da buradaki antrenörü Yusuf Yönlüer ile birlikte Türkiye Tenis Federasyonu’nun teknik kurul koordinatörü Onur Binay ile yapılacak önemli çalışma için Ankara’ya gitmesi bekleniyor.
Eliz, programa göre burada bir haftalık değerlendirme kampından geçecek.

Geleceğe yönelik önemli kararlar
Temmuz ayı başında ülkede olması beklenen Eliz Maloney’in Ankara kampı, uluslararası alanda iddialı yürüyüşünü başarılarla sürdüren yıldız bayan tenisçi açısından büyük önem taşıyor, zira Onur Binay ile yapılacak toplantıda sporcunun oyun karakterinin hangi ülkeye daha yatkın olduğu belirlenecek ve eğitimi bu uygunluğa göre belki de İngiltere’den başka bir ülkeye yönlendirilecek.
Bu arada, Türkiye Tenis Federasyonu’nda teknik direktörlük anlaşması olan, dünya tenisinin en önemli akademilerinden birine sahip Bruguera Akademisi’nin kurucusu Luis Bruguera’nın da Eliz’i izleyebileceği öğrenildi. Eliz’in tenis geleceği ile ilgili alınması gündemde olan bir diğer karar da sporcumuzun bundan sonraki çalışmalarını, Türkiye’de akademi açma planları olan Bruguera’nın bu eğitim merkezinde devam ettirebileceği ile ilgili…

Eliz’e 40 bin TL destek
Henüz 13 yaşına girmemiş olmasına rağmen gösterdiği başarılı performans ile İngiltere ve Avrupa’da 12 yaş üzeri “ulusal” ve “uluslararası” nitelikli turnuvalara davet alan ve bu turnuvalardan derecelerle dönmeyi başaran sporcumuzun profesyonel geleceği için maddi destek elbette büyük öneme sahip.
İngiltere’deki yıllık eğitim maliyeti 43 bin sterlin dolayında olan Eliz için yeni sponsorlar devrede. Telsim’in katkısını alan Eliz’e, Metgin Pazarlama, Arden Gıda, Gıda Limited ve Oero Trading’den toplamda 40 bin TL destek geldi. Bu önemli destek dışında bir bet ofisinin de ciddi bir rakamla Eliz’e sponsor olması, konu ile ilgili detayların ise önümüzdeki günlerde düzenlenecek bir basın toplantısında paylaşılması bekleniyor.


 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı