Elektrikte alternatif öneri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Elektrikte alternatif öneri

Çiftçiler Birliği eski yöneticisi Turgut Ceyda, KKTC’nin önünde ucuza bisolar enerji sistemi ile elektrik üretebilecek bir fırsat durduğunu ama hükümetin bu fırsatı elinin tersi ile ittiğini vurguladı

Çiftçiler Birliği Eski Yöneticisi Turgut Ceyda, son yapılan yüzde 30’a varan elektrik zammı ile ortaya çıkan elektrik faturalarını her vatandaşın karşılayamayacağını söyleyerek, ülkemize elektrik sağlayabilecek ve yatırım yapabilecek uluslararası bir firmanın bisolar enerji sistemi ile KKTC için ucuza elektrik üretmeye hazır olduğunu aktardı. Ceyda, Güney Kore’de uluslararası bir enerji firmasının Türkiye’deki CEO’su ile iletişim kurduklarını ve firmanın ülkemize kendi sermayesi ile 50 milyon Euro’luk 100 megabayt veya üstü yatırım yapabileceğini, devlete de 25-30 kuruştan enerji satabileceklerini konuştuklarını anlattı.   Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ile konuyu görüştüklerini ama Türkiye’den gelecek kabloda hükümetin ısrarcı olduğunu aktaran Ceyda,  Güney Kore’deki firmanın ülkemize sunduğu fırsatın hem vatandaş, hem de devlet için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.

 


“Uluslararası firma bisolar enerji yatırımı yapmaya hazır”

Çiftçiler Birliği Eski Yöneticisi Turgut Ceyda, Türkiye ve oradaki bazı uluslararası firma yöneticileri ile ilişkilerinin çok iyi olduğundan bahsederek, Güney Kore’de uluslararası bir enerji firmasının Türkiye’deki CEO’su  (Chief Executive Officer) olan bir yönetici ile sürekli iletişim halinde olduklarını ve arkadaşlık ilişkileri olduğunu belirtti. Enerji firmasının Türkiye ayağını yöneten arkadaşlarının KKTC’ye geldiğini ve bu geliş esnasında ülkemize yatırım yapmasının konuşulduğunun altını çizen Ceyda, üst düzey bu kişinin Güney Kore’deki yetkililerle görüştüğünü ve KKTC’ye bisolar enerji ile ilgili uluslararası firma olarak 50 milyon Euro’luk 100 megabayt ve üstü yatırım yapabileceklerini kendilerine ilettiğini vurguladı.

 

“Daha ucuza elektrik imkânı”

Uluslararası firmanın beklentisinin hükümet tarafından çağrılarak masaya oturarak anlaşmak olduğunu aktaran Ceyda, bu yatırımın vatandaşa ucuz elektrik sağlayacağını aktardı. KKTC olarak enerji üretimimizi jeneratörle yaptığımızı ve bu üretimin oldukça pahalı olduğunu aktaran Ceyda, ülkemizde elektrik üretmeye hazır olan firmanın ise yatırım için kullanacağı sermayeyi kendilerinin karşılayacağını aktardı. Öte yandan firmanın devletten tek beklentisi dağ veya bayır fark etmez panelleri kuracağı bir yer olduğunun altını çizen Ceyda, eğer bu arazi tahsisini yapamazlarda da firmanın parasını vererek gösterilen araziyi satın almaya hazır olduklarını da belirtti.

 

“Türkiye’den kablo bekliyorlar”

Bu konuda 15 gün önce Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ile görüştüklerini ve durumu anlattıklarını söyleyen Ceyda, Enerji Bakanı Nami’nin kendilerine aktardığının Türkiye’den kablo geleceği, enerji borsasının oluşturulduğu ve karşılıklı Enterkonnekte Sistemi içerisinde enerji üretimi sağlanacağını yönünde olduğunu kaydetti.

 

“Hem vatandaş, hem de devlet için büyük fırsat”

Uluslararası enerji firmasının dünyada birçok yerine Bisolar Enerji sistemi yatırımının yaptığının altını çizen Ceyda, “Firmasının bana söylediği 25-30 kuruştan bu enerjiyi devlete satabilecekleri yönündedir. Bu durumda en önemli nokta ise halkın daha ucuza elektrik kullanacağıdır. Her vatandaş ayda 400-500 TL elektrik faturasını ödeyemez ve bu fırsat hem vatandaş hem de devlet için büyük bir fırsattır” dedi.

 

 

 

Eniz ORAKCIOĞLU

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar