Bu eksikler için özür dileriz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Bu eksikler için özür dileriz

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]D[/dropcap]ünya Sanat Günü’nde sanatçı ve yazarlarla ile bir araya gelmek, sohbet ederek Cumhurbaşkanlığı’nın sanat ve yazın alanına yapabileceği katkıları değerlendirmek amacıyla düzenlenen organizasyona davet almayan sanatçı ve yazarların olmasının  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı derinden üzdüğünü kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Davet ulaşmayan değerli sanatçı ve yazarlarımızın sitemlerini haklı buluyoruz. Bu, kültür ve sanat hayatımızın her biri çok özel ve çok kıymetli isimlerinin yer aldığı sağlıklı, güncel bir sanatçı-yazar veri bankasının oluşturulmasının ivediliğini bir kez daha somut olarak ortaya çıkarmıştır. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde başlatılan, güncel bir sanatçı-yazar veri bankası oluşturulması çalışması, en kısa sürede sağlıklı bir şekilde tamamlanarak, bu eksiklik giderilecektir” denildi.


Her sanatçı ve yazarın değerinin büyük olduğu kaydedilen açıklamada, “Davet ulaşmayan tek bir sanatçı ve tek bir yazarımızın olması bile, ülkemizin kültür ve sanat hayatına her zaman somut katkılar yapmayı önemseyen, bu katkıların sözde kalmayıp hayata geçmesi için ısrarcı tutum sergileyen Cumhurbaşkanımızın derin üzüntü duyması için yeterlidir” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanlığı tarafından 209, Cumhurbaşkanlığı’nın talebi ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi aracılığıyla da 255 olmak üzere 464 yazar ve sanatçının telefoniyen ve e-mail aracılığıyla davet iletildiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı’nın buna rağmen çeşitli nedenlerle ulaşılamayan sanatçı ve yazarların olduğunun bilincinde olduğu ifade edilen açıklamada, “Nedeni ne olursa olsun, ulaşamadığımız yazar ve sanatçılarımızdan, bu eksiklik için özür dileriz” denildi.

36 yıl önce büyük imkansızlıkların arkasına sığınmadan, bugün ülkemizin kültür sanat hayatının önemli bir kurumu haline gelen Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu kuran, 3 sanatçının faaliyet göstermeye gayret ettiği Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın kısa bir sürede 18 kişilik seçkin bir kadroya ulaşıp her ay konser verebilir yapıya dönüşmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın  sanat ve sanatçıya titiz önem gösterdiği belirtilen açıklamada, birçok alanda olduğu gibi, kültür ve sanat alanında da ülkemizin kurumsallaşamamasının önemli sorunlar arasında yer aldığı da kaydedildi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar