Köşe Yazarları

Ekonomik kriz ve çözüm


Türkiye’de derinleşen ekonomik krizin etkileri, şok dalgaları şeklinde Kuzey Kıbrıs’ta da görülmeye başlandı.

Döviz’in TL karşısındaki önlenemez yükselişi, geliri TL olan insanları hızla fakirleştirmekte ve  yoksulluk çizgisine getirmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta gelirler TL, giderler ise DÖVİZ bazında işlem gördüğü için, fakirleşme, Türkiye’ye göre daha da hızlı yaşanacaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta, ekonomik krizin etkileri iki, üç ay  içinde , daha da derinden hissedilecektir.

Kuzey Kıbrıs Türk Toplumunun şansı, sendikalardaki örgütlü yapılarıdır. Ancak, uzun bir müddetten beri sendikalar, ekonomik mücadelenin BATAKLIĞINDA yüzmekteydiler.

Şimdi sendikalar, DAHA DOĞRU bir temelde mücadele etmeye başlıyorlar.

Bu doğru yol,

“İTHAL KRİZLERE KARŞI

TOPLUMSAL VAROLUŞ”

“ÇARE,BİRLEŞİK FEDERAL KIBRIS”  diye özetlenmektedir.

Sendikaların bu tesbiti, 2003 sürecine yeniden dönüleceğinin işaretidir.

Ancak, bu yeni süreçte, Federal Kıbrıs hedefine ulaşmak için, Kıbrıs Rum Toplumu içerisinde de benzer bir akımın yaratılması GEREKMEKTEDİR.

Kıbrıs Rum toplumunun, çözüm konusundaki endişeleri ile Kıbrıs Türk toplumunun endişelerini yeniden ele alıp, bir ortak yol bulmak, FEDERAL KIBRIS hedefine varmak için, atılacak ilk adımdır.

Rumların  en önemli endişeleri garantiler ve güvenlik konularıdır.

Gerçekte, Türklerin de en önemli endişeleri aynı konulardır.

Bu konularda, sendikalar ve sivil toplum örgütleri de , daha geniş bir çerçevede, yeni alternatifler üzerinde çalışmak zorundadırlar. Bu çalışmaları, her iki toplumun sivil kuruluşları bir araya gelerek, yürütmelidirler.

Ekonomik krizin ardından, mutlaka SİYASİ KRİZ de gelecektir. Ancak bu siyasi krizi, sendikalar, bu kez doğru bir şekilde ele almak zorundadırlar.

Hükümetlerden, daha fazla para talep etmek, ÖLÜDEN, GÖZYAŞI beklemekle eşdeğerdir.

Türkiye ekonomisi krize girdikçe, TL ye bağlı olan Kuzey Kıbrıs ekonomisi de hızla, uçuruma doğru yol almaya başlayacaktır.

Bugün, yaşanmakta olan  süreç budur.

Rum toplumuna gelince:

Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik kriz, paralarının değer artışıyla birlikte, Rumlara fırsat gibi  görülse de, gerçekte büyük alt-üst oluşlarını beraberinde getirecektir.

Her büyük alt-üst oluş, fakirleşmenin yanısıra, fırsatların da tetikleyicisidir.

Sendikalar, bu yeni süreçte, uzun bir aradan sonra, bu yeni bakış açısıyla mücadele etmeye  başlamışlardır. Bu Kıbrıs halkı için, en önemli KAZANIMDIR.

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı